banner65

Müslümanlar Hz. Ali’yi yeniden tanımalılar

İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu Bağcılar’da yaptığı konuşmada; “Hazreti Ali ne öğrendiyse Hazreti Muhammed (s.a.v) Efendimizden öğrenmiştir. Müslümanların büyük bir kısmı Hz. Ali’yi yeniden tanımalılar” dedi.

Müslümanlar Hz. Ali’yi yeniden tanımalılar

Yenilenen Bağcılar Meydanı önemli bir kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 2013-2014 Yılı Kültür Sanat Etkinlikleri Sezon Açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçenin sosyal ve kültürel değişim geçirdiğine dikkat çekti. Toplumların ulaştığı uygarlık düzeyinin kültür ve sanat değerleriyle ölçüldüğünü ifade eden Çağırıcı, “Kültür ve sanat bir milletin maddi ve manevi değeridir. Bir milletin anlayış ve davranışlarının toplamı o milletin kültürüdür. Bu değerler bir toplumu diğerlerinden farklı kılar. Toplumsal dayanışma ve ‘biz’ bilinci oluşturur.” diye konuştu.

Bağcılar Times Haber Merkezi


Sosyal ve Kültürel Zenginliklerimizi Arttırıyoruz

İlçeyi şehirleşme ve bayındırlık faaliyetleriyle güzelleştirmenin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlere de ağırlık verdiklerini ifade eden Çağırıcı, şunları söyledi:
“Çok güzel eserler yapabilirsiniz ama o çevreyi koruyacak o eseri dolduracak sosyal ve toplumsal yapıyı da oluşturmanız gerekir. Yoksa yapılan bayındırlık faaliyetleri ve oluşturulan eserler bir anlam ifade etmez. Kitap okumak, nesillerin yetişmesi ve öğrenilen bilgilerin geleceğe aktarılması açısından önemlidir. Dünyayı yöneten kalem, mürekkep ve kağıttır. Kültürün taşıyıcısı ise kitaptır. Bağcılar’da her geçen gün kitap okumanın heyecanını yaşıyoruz. Her gün kütüphane etkinliklerinde bir ev hanımının yılda 117 kitap okuduğuna şahit olduk. Yaz tatilinde ara verdiğimiz kültür ve sanat etkinlikerine tiyatro ve çocuk gösterileri, şiir dinletileri, sohbetler ve zengin etkinliklerle devam ediyoruz.”


İlçedeki her mahalleye bilgi evleri yapacaklarını da kaydeden Çağırıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bölge Parkı’na ve İl Genel Meclisi’nin de Göztepe Mahallesi’nde yüzme havuzu inşaatına başladığını belirterek, kendilerinin de yedi tane yüzme havuzu inşa edeceklerini kaydetti. Çağırıcı, “İlçemizde her geçen gün farklı hizmetlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 200 bin öğrencimiz bu yüzme havuzlarında yaz ve kış ücretsiz yüzebilecekler. 2007’den bu yana tiyatro okulumuzda 7’den 70’e her yaştan insan eğitim görüyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Bağcılar Meydanı’nın yenilendiğini de belirten Çağırıcı, tamamlandığında 40 bin metrekarelik alana kurulu İstanbul’un en büyük meydanının inşa edilmiş olacağını kaydetti.
Çağırıcı, ayrıca meydanın yanında 8 D sinema ile planetaryumu da hizmete geçireceklerini sözlerine ekledi.

 
Hazreti Muhammed (S.A.V) Öğretmendi 

Daha sonra söz alan televizyon programcısı Ömer Döngeloğlu da etkinliğin ilk gününde konuşma yapma imkanının kendisine verildiği için mutlu olduğunu ifade etti. Döngeloğlu, konuşmasında Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sahabeleri nasıl eğittiğini hayatından örnekler vererek anlattı. Döngeloğlu, “Resulullah Efendimiz çölün ortasından topladığı insanları eğitirken sabırlı ve örnek olucu bir usul kullanmıştır” diye konuştu. İnsanoğlu’nun doğuşundan itibaren tekamül halinde olduğunu da ifade eden Döngeloğlu, herkesin daha sonra aslına döndüğünü ifade etti. “Bilgi insanı nasıl eğitmeli, nasıl tesir etmeli?” diye soran Döngeloğlu ünlü ilim adamı Nurettin Topçu’nun, ‘talebelik artık ilim yolculuğu olmaktan çok diploma avcılığına çıktı sözünü hatırlatarak, “Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘Ben öğretmen olarak gönderildim’ diyor. O aynı zamanda öğreten insandı. Kainatın Efendisi, Hazreti Ali’nin elinden 9 yaşındayken tutmuştur. Hazreti Ali ne öğrendiyse Hazreti Muhammed (s.a.v) Efendimizden öğrenmiştir. Müslümanların büyük bir kısmı Hz. Ali’yi yeniden tanımalılar” dedi.

Hazreti Fatıma’nın da Kur’an-ı Kerim’i ilk kez beş yaşında duyduğunu ifade eden Döngeloğlu, “Allah’ın kitabı toplumun her rengi kadın erkek her cinsiyle konuştu. Kadına ilk kez mirastan pay veren Peygamber Efendimizdi.

İlk gündü programa Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, İl Genel Meclisi Üyeleri, mahalle muhtarları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda ilçe sakini katıldı.


Bağcılar Meydanındaki Etkinlikler 1 Hafta Sürecek

Bağcılar Meydanı’nda bir hafta sürecek etkinliklerde Bağcılar Engelliler Sarayı, Halk Sarayı, kültür merkezleri, Kadın Aile ve Sanat Merkezi, Mahmutbey Bilgi Evi ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde devam edecek. Bağcılar Meydanı’ndaki programlarda şu isimler ve programlar sahne alacak:
“Huzur Sokağı Tiyatro Oyunu”, Hüseyin Goncagül Tiyatro Gösterisi, Burak Sezen ile Çoçuk Şarkıları Serdar Tuncer ile “Şiir Dinletisi”, Ozan Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi’nde Necdet Kaya konseri, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Sohbet, Üstün Gökmen Tiyatral Gösterisi.
Etkinlikler kapsamında ayrıca her gün çocuklara özel olarak saat 18.00 ile 19.00 arası animasyon gösterileri sunulacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11