banner56

Merkür’ün geçişi bağcılar’da teleskopla izlendi

Güneş sistemine en yakın gezegen olan Merkür’ün geçişi Bağcılar’da özel teleskopla izlendi. Merkür’ü yakından görmek isteyen öğrenciler, Mahmutbey Bilgi Evi önünde kuyruk oluşturdu. Büyük heyecan yaşayan minikler, özel filtreli teleskopla izledikleri güneşin hemen önündeki Merkür gezegenine hayran kaldı.

Merkür’ün geçişi bağcılar’da teleskopla izlendi
Dünya ile güneş arasında yer alan Merkür’ün geçişi Bağcılar’daki Mahmutbey Bilgi Evi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi Gözlem Evi’ndeki özel filtreli teleskopla izlendi.
Yaklaşık 100 yılda 13 kez güneşin önünden geçiş yapan Merkür’ün teleskopa yansıyan görüntüsü minik öğrencileri adeta büyüledi. Güneşin devasa görüntüsü önünde küçük bir nokta gibi kalan Merkür, Bağcılar Belediyesi Mahmutbey Bilgi Evi’ndeki özel filtreli teleskopla izlendi.
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Merkür’ün izlenebildiği saatlerde Bağcılar Belediyesi Mahmutbey Bilgi Evi’nde düzenlenen programa katıldı. Burada sunum yapan Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencisi Ceyda Senem Yiğit, Merkür ile ilgili bilgi verdi. Merkür’ün, güneş sisteminin güneşe en yakın gezegeni olduğunu kaydeden Yiğit, 8 gezegenin en küçüğü olduğunu belirtti.  Merkür’ün güneşe uzaklığının yaklaşık 46 milyon ile 70 milyon kilometre arasında değişen oldukça eliptik bir yörünge izlediğini de ifade eden Yiğit, “Merkür, aynı zamanda en küçük gezegendir. Yüzey sıcaklığı gündüz yaklaşık 425 derece ile gece eksi 75 derece arasında değişiyor. Güneş etrafındaki bir turu 3 dünya ayı kadar sürüyor. Çapı 4880 kilometredir. Merkür’ün dünyaya uzaklığı 98 milyon, güneşe uzaklığı ise yaklaşık 58 milyon kilometredir. Herhangi bir uydusu yoktur.” dedi. Bir sonraki geçişini 11 Kasım 2019 tarihinde yapacak olan Merkür gezegeni saat 14.00’ten gün batımına kadar izlenebildi.
“ÇAĞIRICI DA TELESKOPTAN MERKÜR’Ü İZLEDİ”
Programın ardından görevli astronom Furkan Ali Küçük refakatinde Mahmutbey Bilgi Evi’ndeki teleskopla Merkür izlendi. Başkan Çağırıcı, öğrencilerle birlikte teleskoptan Merkür’ü izlerken detaylı bilgi aldı.
“GELECEĞİN BİLİM İNSANLARINI YETİŞTİRİYORUZ”
Bilim ve teknolojiye aşina bir nesil yetiştirmek için teknolojiyle donattıkları önemli tesisleri hizmete sunduklarını ifade eden Başkan Çağırıcı, şöyle konuştu:
“Öğrencilerimizin uzaya ilgi duymaları çok önemli. Uzay ve bilgi çağının tam ortasındayız. Yaşadıklarımız her şey bizim için ayrı bir önem taşıyor. Uydu teknolojisi yaşamımızın her alanında etkisini gösteriyor. Ülke olarak uzay teknolojisinde hak ettiğimiz yere ulaşabilmeliyiz. Bu da uzay teknolojisine hakim olan gençleri yetişmesine bağlı. Belediye olarak bu alanda hizmet sunmaya çalışıyoruz. Geleceğin önemli bilim insanları arasında Bağcılarlı öğrencilerimiz de inşallah yerini alacak.”  

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 12:18

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11