banner56

Kabe'yi Tamir Ettiren 2.Selim'e İftira Atılıyor

Kabe’nin sel suları ve savaşlar sırasında atılan mancınıklar sebebiyle yıllarca büyük hasarlar gördüğünü anlatan Tarihçi Talha Uğurluel, 1600’lü yıllarda yağmur nedeniyle de üç duvarının yıkıldığını söyledi.

Kabe'yi Tamir Ettiren 2.Selim'e İftira Atılıyor
  Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Sultan 2.Selim’in, Mimar Sinan’ı Mekke’ye gönderdiğini ve Kabe’yi tamir ettirdiğini de anlatan Uğurluel, “O, 8 yıl padişah olarak kalmasına rağmen önemli işler yapmıştır. Kabe’nin revaklarını yaptırmıştır. Konya Mevlana Camisi’ni, İslam sanatının en muhteşem örneklerinden Edirne Selimiye külliyesini, Karapınar külliyesi’ni ve Ayasofya Camisi’nin son iki minaresini yaptırdı. “

 Tarihçi Talha Uğurluel, Bağcılar Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Peygamber Efendimiz’in İzinde Mekke ve Medine” konulu söyleşide davetlilere bilgilerini paylaştı.
Radyo D’den Polat Labar’ın sunduğu programda konuşan Talha Uğurluel, kendisini dikkatle dinleyenlere adeta Mekke ve Medine gezisi yaptırdı. Sinevizyon gösterisi eşliğinde konuşmasını yapan Talha Uğurluel, Kabe’nin ilk başlarda 4 duvar halinde üzeri açık olarak inşa edildiğini belirtti. Kabe’nin kapladığı alanın, Allah’ın (c.c.) kendisine ayırdığı toprak parçası olduğunu ifade eden Uğurluel, bu yüzden Beytullah yani Allah’ın (c.c.) Evi diye tabir edildiğini kaydetti. Yine Mescidi Aksa’nın bulunduğu alanın da kutsal toprak olduğunu vurgulayan Uğurluel, şunları söyledi:
”Peygamberimizin duası üzerine orası da kutsal sayılmıştır. Kabe, Hz. Adem’in inşa ettiği yeryüzündeki ilk insan yapısıdır. Dört tarafında dağlar vardır. Nuh tufanı ile hasar gördü. Ardından Hz.İbrahim yeninde inşa etti. İlk zamanlar 4,5 metre yüksekliğindeydi. Yüzyıllar sonra aşırı yağmur ve oluşan sel suları sebebiyle sular altında kalıyordu. Kabe, yıprandığı için 9 kez yenilendi.”

“KABE’NİN TEMELİNDE HZ.ADEM’İN BIRAKTIĞI YEŞİL TAŞLAR VAR”

Mekke’nin yenilenmesi için temeline kadar inildiğinde Hz. Adem’in bıraktığı yeşil taşların görüldüğünü de anlatan Uğurluel, Ebrehe’nin başına gelenler bilindiği için çekinildiğini belirtti. Ancak, yıkmak için değil, yapmak için müdahalede bulunulduğunu aktaran Uğurluel, buna rağmen taşlara müdahalede bulunulduğunda zelzele meydana geldiğini belirtti. Mekke şehrinin Kabe’nin değil, zemzem kuyusunun etrafında kurulduğunu da anlatan Uğurluel, Hz. İbrahim’in, eşi Hz. Hacer’i bıraktığı yerde zemzem suyunun çıktığını belirterek, “Allah’ın (c.c.) izniyle zemzem suyu bulundu. Kabilelerin yerleşmesiyle birlikte Mekke şehri kuruldu.” dedi.

“ABDULLAH BİN ZÜBEYR KABE’Yİ TAMİR ETTİRDİ”

Hz. Ömer’in yağmur sularının ulaşmaması için Kabe’nin etrafına duvarlar inşa ettirdiğini de anlatan Uğurluel, Hz. Osman döneminde de Müslümanların ön Asya’ya kadar ulaştığını, Kıbrıs’ın fethedildiğini ve Kabe’nin tavaf alanının genişletildiğini söyledi. Yine, Hz. Osman döneminde revaklı gölgelikler yapıldığını anlatan Uğurluel, Emeviler dönemindeki savaşlar sırasında atılan mancınıklarla hasar gördüğünü kaydetti. Uğurluel, “Hz.Ebubekir’in torunu Abdulah Bin Zübeyr tamir ettiriyor. Damı taşımak için konulan 6 ahşap sütunun sayısı 3’e indirildi. Kabe’yi çeviren üç sıralı revakları da Abbasi Halifesi Mehdi yaptırdı. Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Sultan 2.Selim’in, Mimar Sinan’ı Mekke’ye gönderdiğini de aktaran Uğurluel, revaklar inşa ettirdiğini söyledi. Uğurluel, “Mimar Sinan, Mekke’de tamiratlarda bulundu. O vakit revaklar düz ve ahşaptı. Hepsini kaldırdı. Osmanlı’ya ait kubbeler inşa edildi. “ dedi.

“SULTAN 2.SELİM YANLIŞ ANLATILIYOR”

Sultan 2.Selim’in birçok önemli esere imza atmasına rağmen şimdi hakkında yalan ve yanlış iddialarda bulunulduğunu kaydetti. Uğurluel, “O, 8 yıl padişah olarak kalmasına rağmen önemli işler yapmıştır. Kabe’nin revaklarını yaptırmıştır, Konya Mevlana Camisi’ni, İslam sanatının en muhteşem örneklerinden Edirne Selimiye külliyesini, Karapınar külliyesi’ni, Ayasofya Camisi’nin son iki minaresini yaptırdı. “

“İNSANLAR YÜZEREK TAVAF YAPTILAR”

Sel sularıyla hasar gören Kabe’nin 9 kez yenilendiğini ifade eden Uğurluel, insanların yüzerek tavafta bulunduklarını kaydetti. 1600’lü yıllarda yağmur nedeniyle Kabe’nin üç duvarının yıkıldığını da anlatan Uğurluel, Aziz Mahmut Hüdai’nin öğrencisi olan Sultan 1.Ahmet’in tamir ettirmek için emir verdiğini kaydetti. Ancak, Sultan 1.Ahmet’in 28 yaşında vefat etmesinin ardından Kabe’yi Sultan 4.Murat’ın tamir ettirdiğini kaydeden Uğurluel, “Kabe’de bir Babul Murat kapısı vardır. O, Sultan 4.Murat’ın ismidir. Kabe’yi son kez temeline kadar yenilemiştir. Ancak günümüzde onun hakkında yalanlar uyduruluyor, iftiralarda bulunuluyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 10:41

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11