banner56

İstanbul Yolcusu Kalmasın Projesi’nden 45 Bin Lise Öğrencisi Faydalandı

Bağcılar’da “Tanı, Yaşa, Sev” sloganıyla 2012 yılından bu yana düzenlenen ‘İstanbul Yolcusu Kalmasın Projesi’nden bugüne kadar toplam 45 bin lise öğrencisi faydalandı. Bağcılar Belediyesi’nin bu hizmeti kapsamında, öğrenciler uzman rehberler eşliğinde İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret ediyor.

İstanbul Yolcusu Kalmasın Projesi’nden 45 Bin Lise Öğrencisi Faydalandı
 Bağcılar Belediyesi’nin, öğrencilerin dünyaca ünlü tarihi ve turistik mekanlara ev sahipliği yapan İstanbul’un kent kültürünü daha yakından tanıması amacıyla 2012 yılında hizmete sunduğu ‘İstanbul Yolcusu Kalmasın Projesi’ yoğun ilgi görüyor. Projeden bugüne kadar toplam 45 bin lise 3. Sınıf öğrencisi faydalandı.

Dünyanın en önemli tarihi ve turistik miraslarına ev sahipliği yapan İstanbul’u tanımak amacıyla düzenlenen programda öğrenciler, her gün saat 08.30’da yola çıkıyor. Öğrenciler, “İstanbul Yolcusu Kalmasın” yazı ve fotoğrafların süslediği otobüslerle ilk olarak Sultanahmet’e götürülüyor. Ayasofya ile Sultanahmet Camii ziyaretlerinin ardından öğrenciler, hipodrom, Alman Çeşmesi ve Sultanahmet Meydanı’nı görme imkanı buluyor. Yürüyerek Gülhane Parkı’na kadar yürüyen öğrenciler, İslam Bilimleri Müzesi’nde sergilenen Müslüman bilim adamları, denizciler ve kaşiflerin yüzyıllar önce ortaya koydukları eserleri yakından görme ve tanıma imkanı da buluyor.

“TEKNEYLE BOĞAZ TURU”

Programın ilerleyen anlarında da öğrenciler Gülhane Parkı’nın Sarayburnu çıkışından otobüslerle Kabataş İskelesi’ne geçiyor. Buradan tekneyle denize açılan öğrenciler temiz havada boğaz turu yapıyor. Uzman rehberler öğrencilere sahildeki tarihi yalı, bahçe, park, saray ve konutları tanıtıyorlar. Teknede fasıl ekibi öğrencilere İstanbul şarkıları seslendiriyor. 16.30’da tamamlanan gezi sonrası öğrenciler okullarına bırakılıyor. Programda hafta içi her gün 180 öğrenci, 4 uzman rehber eşliğinde kentin önemli yerlerini ziyaret ediyor.

“HERKES YAŞADIĞI ŞEHRİ ÇOK İYİ TANIMALI”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarıyla da öne çıktığını ifade etti. Bağcılarlı öğrencilerin şehri daha iyi tanıması ve bilgi sahibi olması amacıyla İstanbul Yolcusu Kalmasın Projesi’ni hizmete sunduklarını belirten Çağırıcı, “İstanbul binlerce yıllık bir zenginliğe sahip. Öğrencilerimizin tarih bilinci kazanması amacıyla düzenlediğimiz gezi programından bu yıl da 6.500 öğrencimiz faydalandı. Müzeleri, sarayları ve selatin camileri ziyaret ettiler. Tarihi şahsiyetlerle ilgili bilgi sahibi oldular. Böyle örnek projelerimizi hizmete sunmaya devam edeceğiz.” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 10:25

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11