banner65

“Çocuklar Okullarına Döndürülüyor”

Bağcılar’daki dezavantajlı ve risk grubunda bulunan ortaokul kurumlarında kayıtlı olup, okula devam etmeyen çocuk ve gençlerin; eğitim, adalet ve psiko-sosyal alanlardaki gelişimlerine katkı sağlamak ve okula devam etmesini amaçlayan “Beş Sekiz Okulum Tehlikesiz” projesinin açılışı yapıldı.

“Çocuklar Okullarına Döndürülüyor”
 01 Eylül 2014 tarihinde başlatılan Proje kapsamında aralarında anne ve babası boşanmış öğrencilerin de olduğu okula devam edemeyenlere ulaşıldı. Ev ziyaretlerinde bulunulan öğrencilerden 66’sı okula kazandırılırken proje ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bağcılar Times Haber Merkezi
 
 
Bağcılar Kaymakamlığı ile Bağcılar Belediyesi ortaklığıyla İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle Bağcılar’da gerçekleştirilecek “Beş Sekiz Okulum Tehlikesiz” Projesi’nin açılış ve hedef Kitle Tanıtım Toplantısı Bağcılar Nevin-Mehmet Bilginer İlkokulu’nda düzenlendi.

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır yaptığı konuşmada toplumun her hangi bir kesimindeki ortaya çıkan her probleme çözüm bulmak için yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti. Çakır, “İlçemizde 150 binin üzerinde öğrencimiz eğitim görüyor. Bu rakam dikkate alındığında devamsız öğrenci sayısı yüzde olarak düşük kalıyor. Ancak bu yine de bu problemin göz ardı edilmesi anlamına gelmemeli.” dedi. Bilim ve teknoloji çağında böyle bir projenin hizmete sunulmasının önemine dikkat çeken Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise 5. ve 8. sınıflara yönelik projenin, daha küçük yaştaki çocuklarla ilgili olarak da sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Çağırıcı, “Bilinçli bir toplum oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla okuma ve yazma kursları düzenliyoruz. Ailelerin bilinçlendirilmesi konusunda da çalışmalarımız devam ediyor.” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da, resmi açılışını yaptıkları projenin, Rehberlik Araştırma Merkezi ile yürütüldüğünü belirterek, “İlçemizde çeşitli sebeplerle okula gidemeyen 400’ün üzerinde çocuğumuz var. Projemizde 110 öğrenciyi okula kazandırmayı hedefliyoruz. 3-4 yıl içinde tüm öğrencilerimizi kazanmak istiyoruz.”  diye konuştu.


“PROBLEM TARAMASI YAPIYORUZ”

Proje Koordinatörü Aylin Yılmaz ise psikolog, rehber öğretmen ve güvenlik personelleri ile çalıştıklarını belirterek, öğrencilerin okula kazandırıldığını söyledi. Özellikle anne ve babası boşanmış veya akrabalarının yanında kalmak zorunda kalan öğrencilerin sorun yaşadığını vurgulayan Yılmaz, problem taraması yaptıklarını anlattı. Yılmaz, “Öğrencileri çeşitli eğitimlere tabi tutuyoruz ve psikolojik destek veriyoruz. Yaşam öykülerini dinliyoruz. Problem taraması yapıyoruz. Ebeveynlere yönelik eğitici seminerler düzenliyoruz, dersler veriyoruz. Sosyal destek birimlerimizle drama, zeka oyunu, atölye çalışmaları, görsel sanatlar etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Haftalık psikolojik destek amaçlı kurslar düzenliyoruz. “ diye konuştu.


“BEŞ SEKİZ OKULUM TEHLİKESİZ PROJESİ”

Proje, Bağcılar Kaymakamlığı ile Bağcılar Belediyesi ortaklığıyla İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleşiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağcılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kemerburgaz Üniversitesi’nin desteğiyle hizmete sunulan projede, dezavantajlı ve risk grubunda bulunan ortaokul kurumlarında kayıtlı olup, okula devam etmeyen çocuklara ulaşılıyor. 01 Eylül 2014 tarihinde başlayan Proje kapsamında değişik sebeplerle okula devam edemeyen 65 öğrenciye ulaşıldı. Ev ziyaretlerinde bulunulan öğrencilerden 44’ü okula kazandırılırken, 25’i ile ilgili de çalışma devam ediyor.
 
Kaynak;İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 13:23

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17