banner56

Karadaği: “Türkiye Müslümanların Haklarını Savunuyor”

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği Türkiye’nin bugün İslam dünyasında önemli bir rolü olduğunu belirterek, “Türkiye, mazlumlara ev sahipliği yapıyor, dünyanın her yerinde Müslümanların haklarını savunuyor. Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetine ve halkına teşekkür ederim" dedi.

Karadaği: “Türkiye Müslümanların Haklarını Savunuyor”
 Bağcılar Belediyesi, UMAD (Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği) ile Dünya Müslüman Alimler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği İstişare Programı’nda yeryüzündeki Müslümanların başta siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere birçok alandaki sorunları masaya yatırıldı. 

Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda düzenlenen programda konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İslam dünyasının çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek iki kutuplu dünyanın sona ermesinden sonra İslam dünyasının başına gelenlerin ve ortaya çıkan planlananların ürkütücü konuma ulaştığını söyledi. Zinde güçlerin kendi rahatları için planlar yaptıklarının altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu: “Kızıl tehlikeden sonra kendileri için yeşil tehlike oluşturdular. Bu tehlikeleri bizzat kendi elleriyle icat edip büyüttüler. Bugün İslamafobianın söz konusu olmasında onların hedefe koyduğu İslami algılamadaki vehhabi düşüncenin ve mezhepsi payın çok payı olduğunu ifade etmeliyim”  Yılmaz, bu planlara karşı İslam dünyasının sorumlulukları için kafa yorulması gerektiğini kaydetti. İslamı iyi anlayan ve yaşayan nesiller yetiştirecek alimlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yılmaz, bunun çok önemli bir fonksiyon oluşturduğunu anlattı.

“GENÇLİK SAVRULUP GİDİYOR”

UMAD Başkanı Abdülvahap Ekinci de oluşturdukları Komisyonun, Türkiye genelinde organize olup hedefe ulaşacağını ifade etti. Programda Komisyon’un içeriğiyle ilgili ne yapılması gerektiğinin konuşulduğunu da kaydeden Ekinci, “Biz, Türkiye’de Rabbani gibi alimlerin yetişmesine önem veriyoruz. İlmi müesseselerin ihyası için adım atmalıyız. İlmi müesseselerdeki boşluk Komisyon sayesinde doldurulacaktır” dedi. Gençliğin savrulup gittiğini kaydeden Ekinci, ailelerin dağıldığını ve ilmi olarak bu ailelerin nasıl ayakta tutulabileceğinin konuşulduğunu belirtti. Ekinci, alınan kararları uygulayamaya geçireceklerini de kaydetti.

“TÜRKİYE MÜSLÜMANLARIN HAKLARINI SAVUNUYOR”

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği de, dünyadaki tüm ülkelerden üyeleri olduğunu belirterek, alimlerle yaptıkları toplantıda İslam coğrafyasında yaşanan önemli sıkıntıları konuştuklarını ve çözüm arayışı görüşmeleri yaptıklarını belirtti.  Özellikle bu konuda birliğin öneminin altını çizen Karadaği, “İslam ümmetinin kalkınmasında alimlere düşen rolün üzerinde durmalıyız. Tarih boyunca İslam düşmanları alimleri toplumlarından kopararak saldırılarda bulundular” şeklinde konuştu. Hedeflerinin İslam kimliğinin korunması, Allah'ın (c.c) emrettiği ümmetler için en hayırlı ve itidalli ümmet olarak yetiştirilmesi, yıkıcı ve şiddet kullanan akımlara karşı durulması ve  yeni alimlerin yetiştirilmesi olduğunu vurgulayan Karadaği, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin bugün İslam dünyasında önemli bir rolü var. Mazlumlara ev sahipliği yapıyor, dünyanın her yerinde Müslümanların haklarını savunuyor. Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetine ve halkına teşekkür ederim"   Prof.Dr. Ahmet Turan Arslan ise konuşmasında alimlerin yaşadıkları dönemde sorulara cevaplar bulması gerektiğinin altını çizerek, “Alimler şimdi konuşmayacak da ne zaman konuşacak. Sorulara doğru cevaplar hazırlamak alimlerin vazifesidir” dedi. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Şahin de programın ümmetin birliği ve beraberliğine katkı sağlaması temennisinde bulundu. Programa aralarında Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kanaat önderi ile alimler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 13:00

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11