banner56

Kadın Girişimciler Kendi İş yerini açıyor

Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde 50’den fazla branşta kurs gören kadınlar hem meslek öğreniyor hem iş sahibi oluyor.

Kadın Girişimciler Kendi İş yerini açıyor
 Bağcılar Belediyesi tarafından 2011 yılında hizmete sunulan Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi Bağcılarlı kadınların ikinci adresi oldu. Merkezde kursiyerler takı tasarımı, kurdele nakışı, nikah şekeri yapımı, çiçek tasarımı, aşçılık ve pasta, resim, yağlı boya tablo gibi daha bir çok alanda eğitim alıyor.  Kursiyerler Merkez’de meslek öğrenirken ayrıca iş sahibi de oluyor. Merkezdeki kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler sağlık, çocuk gelişimi, aşçılık ve pastacılık, bilgisayar ve muhasebe gibi alanlarda iş sahibi oldular. Bu kursiyerlerden 235’i değişik firmalarda çalışıyor. Yine, 265 kursiyer ise evlerinde yaptıkları ürünleriyle ailelerine maddi katkıda bulunuyor. Merkez’de 2016 yılı içerisinde açılan KOSGEB Kurslarından 138, İŞKUR Kurslarından 181. Halk Eğitim Kurslarından ise 1893 kursiyer mezun oldu. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde 1.407 kursiyer değişik branşlarda kurs görüyor.

KADIN CAFE VE ÇİÇEK MAĞAZASI AÇTILAR

İki iyi arkadaş olan Tülin Demirlenk ile Hülya Develioğlu ev hanımları adına örnek müteşebbis kadınlar olarak önemli bir adım attılar. Bağcılar İnönü Mahallesi’nde Kadınca Cafe adlı işyerini açan Demirlenk ve Develioğlu, Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen KOSGEB kursuna katıldıklarını ifade ettiler. Kursu başarıyla tamamladıklarını ve sertifika aldıklarını ifade eden Develioğlu, “Projemizi hazırlayarak KOSGEB’e başvurduk. Kabul ederek bize destek verdiler. Cafemiz kadınlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Müşterilerimize kendi ellerimizle yaptığımız tatlı, börek ve çöreklerin de aralarında bulunduğu yiyeceklerden ikram ediyoruz. Kadınlar, günlerini ve toplantılarını burada yapıyor. Sohbet ederek sosyal projelerini konuşuyorlar” dediler. Bağcılar Belediye Bakanı Lokman Çağırıcı’ya kendilerine sunduğu imkanlardan dolayı teşekkür eden Demirlenk ve Develioğlu, “Her geçen gün daha çok müşterimiz oluyor. Hanımlar ciddi, güzel ve nezih ortamda bir araya geliyor” dediler.

“İNTERNETTEN SİPARİŞLER ALIYORUM’’

Mavişim Çiçekçilik adlı işyerini açan 30 yaşındaki Hamide Yaşar ise geçtiğimiz yıl Bağcılar Belediyesi ile KOSGEB’in ortaklaşa açtığı Girişimcilik Destek Kursu’na katıldığını anlattı. Sertifika almaya hak kazandığını belirten Yaşar, ardından çiçek satış dükkanı açtığını kaydetti. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde nikah şekeri ve yapay çiçek yapımı kursuna katıldığını anlatan Yaşar, “Öğrendiklerimi en iyi şekilde değerlendirerek ürünler yapıyorum. Toptan ve perakende satışlar yapıyorum. Ayrıca internetten site aracılığıyla da siparişler alıyorum.” şeklinde konuştu.

“KADINLARA ÖNCELİK VERİYORUZ”

Hizmetlerinde her zaman kadınlara öncelik verdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, bu amaçla önemli projeleri hizmete sunduklarını ifade etti. Kadınların da el becerileri, yetenekleri ve çalışkanlığıyla ekonomiye katkı sağlamasını ve sosyal yaşamın içinde olmasını hedeflediklerini belirten Çağırıcı, “Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezimizde değişik branşlarda kurslar veriyoruz. Topluma sağlıklı nesil yetiştiren kadınlar artık el becerileri ve çalışkanlıklarıyla da bize örnek oluyorlar. Değişik firmalarda işe başlıyorlar veya kendi işyerlerini açarak istihdam sağlıyorlar. İnşallah onlar için yine önemli projeleri hizmete sunacağız” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 10:55

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11