banner56

İstanbul’un Kanayan Yarısı Çekiciler ve Park Sorunu

Yıllardır bir türlü bitmeyen çekçisi sorunu halen devam ediyor. Yıllardır Belediyeler yapılan yeni binalar için oto park parası alan bir çok belediye olduğu halde çok sayıda belediye oto park yapmayarak aldıkları oto park paralarını başka yerlere harcadılar.

İstanbul’un Kanayan Yarısı Çekiciler ve Park Sorunu
 Hem yeterli oto park yok hem de trafiği aksatmayan araçlar bile çekiliyor

Adını açıklamak istemeyen bir okurumuz başından geçen olayı şöyle aktardı “13.Kasım 2017 de saat 11.40’da Vatan Caddesinde bulunan İSPARK’a gittim kapıda ben den önce 3 araç ile parktan araç çıkmasını bekledik. On dakika boyunca çıkan araç olmayınca yan sokakta uygun yer vardı aracımı park ederek Vergi dairesine gidip vergi borcumu ödeyip geldim. Gidip gelmem ile arasında sadece 9 dakika zaman geçti. Hem yeterli park yeri yok hem de hatalı park diye ceza kesilmesi haksızlık ve hukuksuzluktur. Üstüne üstlük yanlış park edilen araca sadece ceza yazılacağı çekme işleminin olmayacağı ifade edilmesine rağmen araçların hangi yasaya göre çekildiğini birisi bana açıklasın” demiş.

İstanbul’u yönetenler  yeteri önlemi almadan her şeyi yasaklar üzerine kurarlarsa belli bir süre sonra orada hayat ızdırap olur. Önce yeterli otopark yapan sonra park yasağı ve duba kurun diyen bir çok vatandaş. Halkı sağmal inek olarak gören zihniyetin terk edilmesini istedi.

Mezarlığa dua için gelenlerin araçları bile çekiliyor


Yıllardır Kazlıçeşme Mezarlığa dua  etmek için gelen vatandaşlar son yıllarda Zakirbaşı sokakta park yasak tabelası  koyulduğunu  ifade ederek rant için dua etmemizi bile istemeyen bir grup oluştu çıkışında bulundular.

Bir çok yerde park yasağı ihtiyaca binaen değil İSPARK otoparkları iş yapsın diye belediye hiç gereği yok iken  park yasağı tabelası koydu.  Bunu fırsat bilen Zeytinburnu çekicileri de araçları buradan alarak hemen yanındaki otoparka çekip  90 Lira çekici,10 lirada otopark parası alıyor. Burada park eden araçların trafik ve yayaların trafik seyrine hiç mi hiç zararı olmadığı halde bunu yapanları Allah’a havale diyorum” diyen okurumuz haksız mı ?

Çekilen araçların bazıları trafiğin seyrini olumsuz etkilemiyor

Zeytinburnu Adliye Meydanının yanında daha önce İSPARK vardı. Kültür merkezinin altına yapılan otopark ‘tan sonra İSPARK iptal oldu ve ara sokaklara park olmasın ve otopark para kazansın diye bir çok duba ile engel konuldu. Otoparkın giriş ve çıkışları  tilki deliği gibi dar ve ürkütücü. 10/15 dakikalık  işlerimiz için bu kadar süreyi aracımızı park etmek için harcamak istemiyoruz. Zeytinburnu Adliyenin karışında bir yeşillik var orada insanlar gelip geçmez. Aracımı park ettim kültür merkezine gittim. Yarım saat sonra gelince aracımın yerinde olmadığını gördüm. Zeytinburnu Trafik çekicilerinin  kamu yararını değil bazı art niyetli kişilerin kendi menfaatlerini düşündüğünü hissediyorum. Bunlar araştırılsın altında çok kötü şeyler çıkacak diye endişelerim var” demiş

Zeytinburnu’da Ahbap Çavuş ilişkisine göre çalışan bazı emniyet mensupları var

Zübeyde hanım caddesinde evi olan İş adamı Bekir Çelik trafik çekicilerinin keyfi uygulamasından dolayı çok sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek bu caddede asılan trafik levhalarının bir an önce değişmesi gerektiğini ifade etti.

Çelik, bu caddede çekicilerin keyfi olarak istedikleri aracı çektiklerini, istemediklerine dokunmadıklarını söyledi. Trafik polisleri ile tartışma yaşadıklarını bu konuda Zeytinburnu Kaymakamlığına şikayet dilekçesi ve Bakırköy Cumhuriyet savcılığına da  suç duyurusunda bulunduğunu ifade ederek Trafik ekiplerinin artık bilimsel ve herkese eşit mesafede yaklaşması gerektiğini söyleyerek adamı olanların araçları çekilse bile bir telefon ile çekici ücreti ve trafik cezası ödemekten kurtuldukları halde, hatırlı ve tanışı olmayanların mecburen 188 TL para ödemek zorunda kaldıklarını ifade ederek artık Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi kendisine çeki düzen versin dedi.

Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü Trafik şubesi araç çekim işinde görev yapan bazı polislerin günde 40 araç çekmeleri halinde haftada 1.200 TL para adıkları iddiasını İçişleri bakanlığı müfettişleri araştırsın talebi var

Kimseyi rahatsız etmeyen ve park yasağı tabelasını görmediği bir yere aracını park eden bir iş adamı bize şunları anlattı ” Kısa bir süre önce Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezine gittim. Aracımı Kaymakamlığın karşısında  bulunan yeşilliğin yanına bıraktım. Park yasağı tabelası yoktu. Burada yaya sirkülasyonu yok ve trafiği aksatma yok.  Gelince arabam yerinde yoktu. Stadın yanında olan Otoparka gidip ödemeyi yaptım ve aracımı aldım. Yaptığım araştırmada ilginç sonuçlara ulaştım. Araç çekme işinde dürüst çalışan polislerin barındırılmadığını, günde 40 araç çeken polislere kayıt dışı her hafta 1.200 TL  ödeme yapıldığını duydum.  Bu bir iddia ve iç işleri bakanlığı Müfettişlerinin açık ve gizli bir şekilde burada dönen gayri ahlaki ilişkileri araştırmasını talep ediyorum demiş.

Yayın grubu olarak halkın  sorunlarını gündeme getirmek bizim görevimiz.Zeytinburnu Emniyet  Müdürü Erdem Torlak başta olmak üzere  bütün yetkililerin iddia olunan her konuyu araştırıp halka bilgi vermelerini talep etmek sorumlu yayıncılık ilkemiz gereği olduğunu beyan edelim.

Her kurum ve kuruluş kamu yararına uygun olarak çalışmalıdır. Kazlıçeşme mezarlığının önünde yıllardır araç park edildiği halde sadece İBB’nin kuruluşu olan İSPARK’ın parkları iş yapsın düşüncesi ile kamuya yararı olmayan bir mekana park yasağı tabelası asmak ne derece doğru ve ahlakidir herkese soruyoruz.

Sizde başınızdan geçen ilginç olayları yazın [email protected] ‘ a  atın sesinizi milyonlarca kişiye duyuralım.


 

 

 

 

 

 

 

 

Yönetmelikte Ne Yazıyor ?

 

Yönetmelikte yanlış park yapan Araca park cezası kesilebileceğini, ancak götürülemeyeceğini söyleyen hukukçular,''İlgiliye hatalı park için para cezasını tebliğ edecek, ama aracı çekiciden indirecek ve yedi emin otoparkına götürmeyecek.'' dedi. Hukukçular, trafik yönetmeliğinde de durumun bu şekilde geçtiğini, araç sahibinin aracın başına geldikten sonra polisin o aracı indirmek zorunda olduğunu belirtti.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 15:02

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11