banner56

HER YIL 10 TERKOS GÖLÜ KADAR SU KAYBEDİLİYOR

Bağcılar’da Su İsrafının Önlenmesi İçin Projeler Hizmete Sunuluyor.

HER YIL 10 TERKOS GÖLÜ KADAR SU KAYBEDİLİYOR
Marmara Belediyeler Birliği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin (AKATED) destekçileri arasında yer aldığı 2. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’nda su israfının önlenmesi için neler yapılması gerektiği anlatıldı. Forum’da Bağcılar’da suyun ekonomik kullanılması ve israfın önlenmesi için parklarda otomatik sistemlerin kullanıldığı, yüzme havuzlardaki suyun her gün boşaltılmayarak kimyasallarla temizlendiği ve kentin içme suyunu sağlayan İSKİ ile tüm içme suyu şebekesinin yenilendiği vurgulandı.
Marmara Belediyeler Birliği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin (AKATED) destekçileri arasında yer aldığı 2. Su Kayıp ve Kaçakları Forumu, Yeşilköy Wow Oteli’nde düzenlendi.
Forum’un açılış konuşmasını yapan Bağcılar Belediye Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkan Vekili Lokman Çağırıcı, günümüzde artık ülkelerin değil şehirlerin öne çıktığı bir yüzyılın yaşandığını belirtti. Çağırıcı, şöyle konuştu: “Enerji, bina, ulaşım, teknoloji, sağlık hizmetleri, altyapı ve yönetişimin akıllı olması gerekiyor. Bunları yapmayı başaran şehirler ‘Akıllı Şehir’ unvanını almaya hak kazanıyor. Yerel yönetim olarak hizmetin en kalitelisini en kısa sürede hemşehrilerimize ulaştırmak için günümüz teknolojisini en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.”
İlçemizdeki su şebekesi yenilendi
Sürdürülebilir bir çevre anlayışıyla hizmet verdiklerini de anlatan Çağırıcı, Kaynakların değerlendirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması için Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’ni hizmete sunduklarını belirtti. Çağırıcı sözlerini şöyle tamamladı:
“Kâğıt, plastik, cam ve metal atıkları ülke ekonomimize geri kazandırıyoruz. Suyun ekonomik kullanılması ve israfın önlenmesi için de parklarımızda otomatik sistemleri kullanıyoruz. Hemşehrilerimin de desteğiyle sokaklarda halı ve kilim yıkanmasını yasakladık. Yüzme havuzlardaki suyu her gün boşaltılmayarak kimyasallarla temizliyoruz. Şehrimizin içme suyunu sağlayan İSKİ ile ilçemizin bütün içme suyu şebekesini yeniledik. Atık suyumuz da Ataköy’deki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne transfer ediliyor.”
Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) Başkanı Yasin Torun da, ülkemizde suyun yüzde 43’ünün daha musluktan akmadan kaybedildiğinin altını çizdi. Torun, “Türkiye’de her yıl su kayıp ve kaçakları yüzünden 10 Terkos Gölü kadar su kaybediliyor. Sadece 1 yıllık su kaybımız olan 5 milyar lirayı şebekelerimizi yenilemek için harcarsak, Türkiye’deki tüm hasarlı şebekeleri 2 yıl içerisinde rehabilite edebiliriz.” diye konuştu.
Shimada, kazısız teknolojinin kullanımını anlattı
Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda uzmanın katıldığı forumda bir konuşma yapan Japonya Kyushu Üniversitesi Öğretim Üyesi Hideki Shimada ise kazısız altyapı teknolojilerinin kullanımı ve özellikleri ile ilgili bilgi verdi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 14:26

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11