banner65

Bağcılar’da Moğolistan Rüzgarı Esti

Ülkemizde eğitim gören Moğol öğrenciler Beyaz Ay Bayramı’nı coşkulu bir programla kutladılar. Moğolistan Büyükelçisi Batkhisig Badamdorj ile Moğolistan’ın İstanbul Konsolosu Enkhbayar Gagaa’nın yöresel kıyafetlerle katıldığı programda öğrenciler ülkelerine özgü şarkılar söylediler ve dans gösterisi sundular.

Bağcılar’da Moğolistan Rüzgarı Esti
 Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Moğolistan Büyükelçisi Batkhisig Badamdorj, salondakilerin At Yılı’nı kutladı.


At Yılı’nın Moğolistanlılar için çok önemli olduğunu ifade eden Badamdorj, Moğolların tarih boyunca at ile tarihi başarılar elde ettiklerini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Nisan ayında Moğolistan’ı ziyaret ettiğini anlatan Badamdorj, “Bu ziyaret sırasında Türkiye ile ilişkilerimiz gelişti. Moğolistan Meclis Başkanı da Türkiye’ye ziyarette bulundu. Karşılıklı ziyaretler sırasında 30 gün vizesiz ülkelerimize girme anlaşması imzalandı.” diye konuştu. Türk Hava Yolları’nın iki ülke arasındaki uçuş seferlerini 3’ten 5’e çıkarmak istediklerini kaydeden Badamdori, Türk ve Moğol halklarının kardeşliğinin yüzyıllar ötesine dayandığını söyledi. Badamdorj, Moğolistan’da çok sayıda Türk anıtı bulunduğunu sözlerine ekledi.İlişkilerimizi Geliştirmek İstiyoruz

Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı da Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın, Bağcılar Halk Sarayı’nda 5’incisini düzenledikleri Beyaz Ay Bayramı kutlamasına katılan konukları en kalbi duygularla selamladığını ifade etti. Moğolistan Başkonsolosu Sayın Badamdorj ile daha sık bir araya gelme konusunda anlaştıklarını belirten Subaşı, öğrencilere seslenerek şöyle konuştu:
“Biz sizlerle senede bir gün değil, daha fazla bir arada olmak istiyoruz. Türkiye sizin ikinci vatanınızdır. Moğolistan’dan bir şehir ile kardeş şehir olmak istiyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da Moğolistan Büyükelçisi Badamdorj’dan Moğolistan’dan kardeş okul talep etti.”
Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da yaptığı konuşmada son yıllarda Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın temasları neticesinde Türkiye ile Moğolistan arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti.Yılmaz, şunları söyledi:

“Moğolistan vatandaşlarına duyulan saygının gereği olarak son dört yıldır sizleri ilçemizde ağırlamanın sevincini yaşıyoruz. İnşallah bu birliktelik artarak devam edecek. Bağcılar Belediyesi insana değer veren bir belediyecilik anlayışına sahip. Özellikle Başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı’nın sizlerle olan birlikteliğini arttırmak istiyoruz. Bu amaçla Bağcılar Meydanı’nda ülkemizin ve Moğolistan’ın kültürünü yansıtan etkinlikler düzenlemek istiyoruz.”Konuşmaların ardından öğrenciler Moğolistan’a ait yöresel şarkılar söyleyerek davetlileri coşturdular. Moğol halk danslarından örnekler sunan öğrenciler sergiledikleri estetik hareketlerle alkış topladılar.
Programa ayrıca Moğolistan’ın İstanbul Konsolosu Enkhbayar Gagaa’nın yanı sıra ülkemizde eğitim gören çok sayıda Moğol öğrenci katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11