banner56

Başbakan Davutoğlu: “Engelliler Herkesten Daha Güçlü Daha Kahramanlar”

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen ‘Engelsiz Türkiye Platformu Sergi Açılışı’ Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı

Başbakan Davutoğlu: “Engelliler Herkesten Daha Güçlü Daha Kahramanlar”
 Başbakan Davutoğlu, serginin açılış kurdelesini engelli kursiyer Senem Ünal ile birlikte kesti. Başbakan Davutoğlu, ‘Karınca’ adlı şiirini okuyan, Senem Ünal ile sohbet ederken duygulandığı görüldü. Sergide Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerlerinin çizdiği karikatürler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bağcılar Times Haber Merkezi

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Engelsiz Türkiye Platformu Sergi Açılışı" Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle yapıldı.

Serginin açılış kurdelasını Senem Ünal'la birlikte kesen Başbakan Davutoğlu, kahramanlığın sadece tarihi adımlar atmak değil, aynı zamanda kendi kapasitesini aşabilecek kudrete sahip olmak anlamına geldiğini ifade etti. Engelli çizerler ile Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerlerini örnek gösteren Davutoğlu, “Bugün burada gördüğümüz her arkadaşımız bütün engelleri aşan, yürekleri dolu, heyecan yüklü kahramanlar. Hepsini tebrik ediyoruz, hepsi bize güzel örnek oluyorlar" dedi. Görünüşte engellerle karşı karşıya kalmayanların daha güçlü görünebildiğini, ancak gerçekte öyle olmadığını da vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün bu engelleri aşan bu arkadaşlarımız ben dahi bu salondaki herkesten daha güçlüler daha kahramanlar. Onlar bize çok güzel örnek oldular. Bilsinler ki biz de onların önündeki her engeli kaldırmak için gece gündüz çalışacağız. Ben bu duygularla Engelliler Haftası'nın bütün milletimize engelliler

için bir seferberlik haftası ilan ediyorum. Herkes en yakınındaki engelliye gitsin ve onunla gönül gönüle konuşsun, göz göze baksın, diz dize otursun, hemhal olsun ve hiçbir engelli kardeşimiz bir engelle karşılaştığı hissine kapılmasın" ifadelerini kullandı.

“SENEM ÜNAL DUYGULANDIRDI”

Açılışta engelli Senem Ünal’ın, Engelliler Sarayı’nda kurs görmeye başlamadan önce 27 yıl dört duvar arasında yaşarken bir karıncadan esinlenerek kaleme aldığı ‘Karınca’ adlı şiirini okuması duygulandırdı. Ünal, şiiri kaleme alma hikayesini şu ifadelerle anlattı:
"Karıncalarla arkadaşlık ettim, hiç evden dışarı çıkmadım, bir odanın içinde yaşadım. Güneş, nar, çiçek, böcek neymiş hiç bilmedim, tanımadım. En büyük hayalim yağmurda ıslanmaktı, o da olmamıştı. Bir gün balkona çıktım, karıncalar yuva yapmış. Biri o tarafa biri bu tarafa geziniyor. İçinden bir tanesi de kocaman bir çekirdek kabuğunu taşımaya çalışıyor. O karıncayı görünce o kadar kıskandım ki yani bu karınca bile kocaman kabuğu taşıyor ben oturduğum yerden bir santim dahi ilerleyemiyordum, yürümeye hasrettim. Onu görünce Karınca adlı şiirimi yazdım" dedi.

“BİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİN”

Senem ile bir süre sohbet eden Başbakan Davutoğlu, "Bize çok şey öğrettin. Senin bize 15 dakika içinde senin bize öğrettiğin şey, kitaplara, ansiklopedilere sığmaz. En önemlisi, insanlığın kendisiyle barışık olduğu. Senin o karıncalarla yaptığın sohbeti yapamayan o kadar yüreksiz insan var ki. Bana neyi hatırlattı biliyor musun? Yunus Emre'nin 'Sordum Sarı Çiçeğe' eserini. Yunus Emre sarı çiçekle konuşacak kadar rengin bir yüreğe sahipti. Sen de karıncayla konuşacak kadar engin yüreğe sahipsin. Yani yürüyen bir Yunus Emre'in. Herkes bunu yapamaz. Herkes yürüyebilir ama herkes Yunus Emre olamaz" şeklinde konuştu. Daha sonra sergiyi dolaşan Başbakan Davutoğlu, iki kolu olmayan engelli kursiyer Muhammet Uğur ile de sohbet ederken, kendisine karakalem portre çalışması hediye edildi.

BAŞKAN DAVUTOĞLU’NA ONUR ÖDÜLÜNÜ SUNDU


Törende ayrıca Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Engelsiz Türkiye Onur Ödülü’nü sundu. Başbakan Davutoğlu, engellilere yönelik projeleri hizmete sunmasından dolayı Başkan Çağırıcı’yı tebrik etti.
Törene Başbakan Davudoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Sosyal İşler Başkanı Nükhet Hotar ile engelli vatandaşlar katıldı. Programa gelişinde Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyerleri tarafından karşılanan Davutoğlu, onlarla tek tek tokalaştı.

Kaynak;İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 10:09

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11