banner56

Bağcılar'dan Almaata'ya Gönül Sofrası

Bağcılar Belediyesi ile Almaata’nın Almalı Belediyesi’nin Kazakistan’da ortaklaşa kurduğu Bereket Sofrası, yaklaşık bin davetliyi aynı sofrada buluşturdu. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı 12 yıldır Kazakistan’da Bereket Sofrası kurduklarını ifade etti.

Bağcılar'dan Almaata'ya Gönül Sofrası
 Bağcılar Belediyesi ile Almaata’nın Almalı Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği iftar programı Türkiye’den ve Kazakistan’dan katılan Müslümanları bir araya getirdi. Otel Kazakistan’daki iftar programında duygulu anlar yaşayan Kazakistanlı davetliler, “Her yıl heyecanla beklediğimiz iftar programında soydaşlarımızla aynı sofrada iftar yapmak bizi mutlu ediyor. Ayrı bir duygu yaşıyoruz” dediler.

İftar programında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’da 40 yıldır Kazak kardeşleriyle bir arada yaşadıklarını ifade etti. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e şükranlarını sunduğunu ifade eden Çağırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“İslam dinine mensup olmaktan, Müslüman ana ve babadan dünyaya gelmiş olmaktan dolayı Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Hepimizin atası olan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’nin izlerini Türkiye’de de görebiliyoruz. Bağcılar Belediyesi olarak 12 yıl önce başlattığımız Gönül Sofraları geleneğini devam ettirmekten dolayı da büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“FETÖ HAİN DARBE GİRİŞİMİNDE İLK DESTEĞİ NAZARBAYEV VERDİ

Türkiye’nin Almaata Başkonsolosu Rıza Kaan Yılmaz ise iftar programıyla kökeni bir olan iki kardeş milletin bir araya geldiğini ifade etti. Başkan Çağırıcı’nın, Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinden başlayarak bugünkü reisi cumhurlara kadar ortak kültürden adetlerden, gelenek ve göreneklerden, dünyayı daha iyi yapma arzusundan bahsettiğini hatırlatarak, “Kardeşliğimiz asırlardır eksilmeden devam ediyor. Geçmişte atalarımız birlikte yaşadılar. Hoca Ahmet Yesevi hepimizin ortak değeridir” dedi. 15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Yılmaz, Türkiye’ye ilk desteği Nazarbayev’in verdiğini hatırlatarak, “Nursultan Nazarbayev ülkemizi ilk ziyaret eden devlet başkanı oldu” dedi. Almalı Belediye Başkan Vekili Ermek Beyseuf da iftar programından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki ülke arasındaki kardeşliği güçlendiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’e teşekkür ediyorum” dedi.  İftar programında Melomen İlahi Grubu da seslendirdikleri ilahilerle programa renk kattı. Ezanın okunmasıyla oruçlarını açan müminler, yapılan duaya birlikte ‘amin’ dedi.

İftar Programına AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar İlçe Müftüsü Musa Uzun, Bağcılar Belediyesi Meclis üyeleri, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Kazak katıldı. 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 11:19

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11