banner65

Wanders'tan İstanbul'u Anlatan Kadın Heykeli

Dünyaca ünlü tasarımcı Marcel Wanders, Mecidiyeköy'de gelecek yıl açılacak olan Quasar İstanbul için özel bir heykel tasarladı.

Wanders'tan İstanbul'u Anlatan Kadın Heykeli
  Hollandalı Marcel Wanders, Philippe Starck'tan sonra dünyada en çok tanınan tasarımcı... Tasarımlarının birçoğu, dünyanın en önemli tasarım koleksiyonları ve sergilerinde yer aldı, önde gelen dergilerde yayınlandı. Yenilikçi ve sıra dışı tarzıyla 'tasarım dünyasının Lady Gaga'sı' olarak tanımlanan Wanders ile geçtiğimiz hafta sonu Amsterdam'da buluştuk. Tasarımda 25'inci yılını kutladığı 'Pinned Up at the Stedelijk' adlı ilk retrospektif sergisini ünlü çağdaş sanat ve tasarım enstitüsü Stedelijk Museum Amsterdam'da açan Wanders ile açılışta sohbet ettik. Wanders bugünlerde; Bonn'daki Kameha Grand Hotel, Miami'deki Mondrian South Beach Hotel ve Villa Moda'nın Bahreyn'deki mağazası gibi projelerle uğraşırken; bir yandan da Quasar İstanbul için tasarladığı kadın heykelini sanatseverlerle buluşturdu. Bir yüzü Asya'yı, bir yüzü Avrupa'yı temsil eden Quasar Head isimli heykel, Wanders'ın Stedelijk'teki sergisinde dört ay süreyle görülebilecek. Türkiye'den önce Hollanda'da görücüye çıkan heykel, mimar, tasarımcı ve sanatçılardan oluşan seçkin ziyaretçilere İstanbul'u anlatıyor.

GELECEK YIL MECİDİYEKÖY'DE

Mecidiyeköy'de gelecek yıl hizmete girecek Quasar İstanbul'un sosyal alanlarını ve Quasar Residences'ı tasarlayan Marcel Wanders; bu heykelle; Doğu ve Batı'nın buluşma noktası İstanbul'a da ikonik bir eser armağan etmiş olacak. Heykel; Amsterdam'daki serginin ardından İstanbul'a getirilerek, Quasar Residences'ın lobisindeki yerini alacak. Ünlü tasarımcı, 'Quasar Head' heykelini 'Doğu ve Batı'nın bir şehirdeki dinamik füzyonunun zirvedeki ifadesi' olarak tanımlıyor.

FARKLI YÜZLERİ OLAN BİR ŞEHİR

Marcel Wanders ile sergiyi dolaşırken, çok heyecanlı olduğunu görüyorum. Türkiye ve İstanbul'a hayran olduğunu söyleyen Wanders, ilk kez Türkiye'de bir proje gerçekleştirdiğini belirtiyor. "İstanbul büyülü bir şehir ve dünyanın en güzel metropollerinden biri" diyen Wanders, sergisiyle ilgili şunları söylüyor: "Bu sergide 25 yıllık kariyerimi anlatan 400 eser var ve hepsi de geçmişe ait. Geleceği temsil eden tek bir eserim var; o da Quasar Head. Bu eser, 2015'te İstanbul'da, yani gerçek yerinde yaşamaya başlayacak." Wanders, heykeli nasıl yarattığını ise şöyle anlatıyor: "İstanbul; birçok kültüre ev sahipliği yapan, çok farklı yüzleri olan, renkli bir şehir. Bu temayı yansıtmak için iki farklı yüzü olan bir heykel tasarladım. Quasar Head'in bir tarafı Avrupalı, diğer tarafı ise Asyalı kadını yansıtıyor. Saçları lale şeklinde. Bu; Türk ve Hollanda kültürünün kesişimini simgeliyor."

SERGİDEN NOTLAR

Sergi, 1 Şubat-15 Haziran tarihleri arasında açık kalacak.

Sergi; Marcel Wanders'ın bugüne kadarki çalışmalarının en büyük sunumu niteliğinde.

2012'de yeniden açılan Stedeljik, ilk kez bir tasarım sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide; Wanders'ın 'Carbon Balloon Chair' adlı tasarımı Avrupa'da ilk kez sergileniyor.

Wanders, 'Egg Vase' isimli vazo gibi bazı tasarımları bu sergi için yaratmış.

Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11