banner56

Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesinden Büyük Proje

İstanbul Times Gazetesi olarak Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi Dernek yönetim kurulu başkanı Selman Kesman ve yönetimini yapacakları Yeni Projeleri için konuştuk.

Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesinden Büyük Proje
Derneğin büyük çaba harcadığı Projeye  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Oto Sanayi Esnafı da tam destek veriyor.
1987 Yılında kurulan ve her defasında yenilenme adı altından yıkımla karşı karşıya kalan sanayisi sitesi için bu kez Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi elinin taşın altına koydu ve Sanayi Sitesi Esnafına yakışır bir projeye imzasını attı.
 
Projenin hayata geçirilmesi için son çalışmalar yapılırken Kooperatif Başkanı Selman Kesman Projeyle ilgili Gazetemize şunları söyledi.
YENİ PROJE NEZİH VE İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR PROJE
1987 yılında büyük zorluklarla kurduğumuz; S.S. Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 'nin adını ve gücünü daha güzel bir yerlere taşıma gayretiyle hizmetimizi sürdürmekteyiz. Bu zorlu yolculukta amacımız, üyelerimiz olan esnaflarımıza çok daha iyi ortamlarda, daha verimli, daha nezih ve insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı sağlamaktır. Çünkü nezih ortamlarda, nezih müşteri profiline hizmet etmek, ekmeğini kazanan Sanayi Sitesi esnafına da ayrı bir şevk kazandıracaktır. Bu itibarla Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu olarak her zaman desteğini hissettiğimiz emekçi esnafımızla birlikte daima daha iyiye ve daha güzele sahip olabilmek için büyük bir azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi ailesi olarak sorumluluğumuzun bilinciyle hizmetlerimizi devam ettirme kararlılığındayız.
28 YILDIR ZEYTİNBURNU HALKINA HİZMET VERİYORUZ
Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Selman Kesman Sanayi Sitesinin geçmişten günümüze devam eden serüvenini şöyle anlattı. Kooperatifimiz 1987 yılında kurulmuştur. 1990 yılında Zeytinburnu ilçesinde bina altlarında ve köhnemiş barakalarda faaliyet gösteren tamirhanelerin kapatılması, görüntü kirliliğinin giderilmesi ve ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın oto tamir, bakım, yedek parça işlemlerinin aynı tesiste yapılabilmesi amacıyla 110 üyeli Zeytinburnu Küçük Sanayi Sitesi'ni inşa etmeye başladık. Sanayi sitemizi Balıklı Rum Hastanesi Vakfından kiraladığımız ve halen faaliyet gösterdiğimiz arsada inşa ettik. 1997 yılında sitemizin bitişiğinde bulunan Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü ne ait arsayı da kiralayarak dönemin Belediye Başkanının teşvik ve katkılarıyla 40 adet dükkan daha yaparak ilçe içerisinde dükkanları yıkılan esnaflarımızı sitemizin çatısı altında topladık.2011 yılında ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile kontratımızın tek taraflı feshi sonucu bu arsa üzerindeki dükkanların yıkımı gerçekleşmiştir. Halen Balıklı Rum Hastanesi Vakfı 'na ait arsa üzerinde 99 dükkan olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
MEVCUT SANAYİ SİTESİ ARTIK İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR
Mevcut Sanayi Sitesi şehrin ortasında kalması, gelişen ve değişen şehir ortamında hem yetersiz, hem de görüntü olarak da çeşitli sıkıntılara sebep olmaktadır. Sanayi sitesinin çevresinde tekrar imarı gerçekleşen Seyit Nizam Camii Külliyesi ve yeni konut-işyeri inşaatları sebebiyle hem sıkışmış, hem de Sanayi Sitesi giriş- çıkışları ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir. Daha sağlıklı çalışma ortamına ve daha verimli bir Sanayi Sitesi projesine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Mevcut dükkanları 60 m2 oturum alanına sahip, hem bodrum hem de asma kat avantajından mahrum olarak faaliyet vermek zorundadır. Ayrıca hem site giriş-çıkışları, hem de site içerinde işlem gören araçların park problemleri ve muhafazası ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Genel olarak bu dezavantajlar hem site Yönetim Kurulu için hem de üye esnafları için verim kaybına neden olmaktadır.
YENİ OTO SANAYİ SİTESİ İÇİN ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
Sanayi sitesi esnafının yaşadığı zorluklar Sanayi Sitesi Yönetim Kurulunu çeşitli arayışlara itti. Bu arayışlardan biri de mevcut Sanayi Sitesinin daha büyük çaplı bir Sanayi Sitesine dönüştürerek daha sağlıklı ve ferah bir yere taşımak. Mevcut Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu yeni lokasyon olarak özellikle çok hızlı gelişen, prim yapan ve gelecek için ümit vaad eden Batı İSTANBUL aksındaki Arnavutköy ilçesini hedef aldı. Yönetimin bu konudaki  çalışmaları çok yönlü ve yüksek ivmeyle devam etmektedir. Kooperatif Yönetimi, üyelerinin de desteği ile de bu çalışmada ciddi manada yol aldı
YENİ OTO SANAYİ SİTESİ PROJESİ ÇOK GÖRKEMLİ VE KULLANIŞLI
*Mevcut sitemizin dükkanlarının 60 m2 olması nedeniyle artan talebe cevap verememesi nedeniyle Yeni sitede dükkanlar 99 m2 oturumlu, 99 m2 bodrum ve 44 m2 asma katlı olmak üzere 242 m2 planlandı
*Mevcut sitemizde yönetim binasının olmayışı, Yeni sitede konferans, eğitim, yeşil alan ve spor alanlarının planlanması yapıldı
*Mevcut Sitenin giriş, çıkışlarının sıkıntılı ve blok aralarının dar olması, konut bölgesinde oluşundan dolayı görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olmasından dolayı, Yeni site planlı, projeli, imarlı ve profesyonel bir anlayışla planlandı
*Mevcut sitenin iş sağlığı ve güvenliği şartlarına uygun olmaması, Yeni sitenin sanayi esnafının gereksinimlerine cevap veren çağdaş ve teknik şartlara uygun olarak planlandı
*Yeni Sanayi Sitesi projesi toplamda yaklaşık 117,000 m2 alana kurulacak
*Proje minimum 400 dükkan ve plazadan oluşmaktadır.
*Yeni Oto Sanayi Plaza 2500 m2 alana kurulacak olup, içerisinde iş yerleri, ofisler, konferans salonu, derslikler ve yönetim bölümlerden meydana gelmektedir.
*Yeni Projede Sosyal ve donatı alanları, camii, halı saha, fitness salonu ve kafeterya yer almaktadır.
*Sanayi Sitesinde güvenlik has safhada olacak; kamera sistemi, plaka okuma sistemi ve güvenlik görevlilerince 7/24 esasına göre kontrolü sağlanacaktır. Sanayi Sitemizin etrafı duvarlarla çevrilecektir.
YENİ SANAYİ SİTESİNDEKİ DÜKKANLARIN ÖZELLİKLERİ
*Her iş yerinin önünde 9x4m ebadında toplam 36 m2 cep olacak
*Yaklaşık 6,5 m yüksekliğine sahip dükkanlar ferah bir görünüme sahip olacak
*Bu yükseklikteki dükkanlar hem otomotiv teknik hizmetlerine hem de imalat sektörüne hitap edecektir.
*Dükkanlar 99 m2 bodruma sahip olacak
*Dükkanlar, 44 m2 asma kat, WC ve muhasebe gibi bölümleri barındıracak
*99 m2 oturum alanına sahip olan iş yerlerimiz 9 m cephe ve 11 m derinliğe sahip olacak.
YENİ DÜKKANLAR ESNAFIN İSTEĞİNE GÖRE DİZAYN EDİLECEK
*Üye esnaflarımızın istekleri doğrultusunda bodruma giriş asansörü opsiyonel olarak yapılacaktır,
*Dükkanların yalıtımına özel önem gösterilecektir. İlgili Bakanlıkla mütabakat sağlandığı takdir de, bakanlık teşviği kullanılarak çatılara elektrik üretimi amaçlı olarak güneş panelleri yerleştirilecektir.
*Sanayi Sitesi yönetiminde oluşturulacak muhasebe departmanı vasıtasıyla üye esnaflara çok düşük bir bedel karşılığı muhasebe hizmeti verilecektir.
*Merkezi fiber internet vasıtasıyla üye esnaflarımızın dükkanlarda ücretsiz internet kullanacaklardır.
*Dükkanlar esnafların talepleri doğrultusunda alternatif olarak otomatik kapı sistemleri kurulacaktır.
YENİ SANAYİ SİTESİ SOSYAL DONATI ALANLARI ÖN PLANDA
*Kooperatif Merkezi ve İdari Bina
*Eğitim için derslikler
*Konferans ve Seminer Salonu
*Ofisler
*Banka, Noter, Sigorta Acenteleri, İşyerleri, PTT vs.
*Camii, Halı Saha, Fitness Salonu, Kafeterya, Otopark
YENİ OTO SANAYİ SİTESİ PLANLANAN YENİ İSTANBUL’UN TAM GÖBEĞİNDE
Zeytinburnu Yeni Oto Sanayi Sitesi 2. ve 3. çevre yolları arasında, 2. Çevre yolu Hadımköy gişelerine 5 dakika mesafededir. Planlanan ve inşaatı devam eden 3. çevre yoluna 8 dakika mesafededir. 2. ve 3. çevre yolu bağlantı yollarına ve gişelerine 4 dakika mesafededir. Planlanan ve inşaatı devam eden sanayi bölgelerine 5 dakika mesafededir. Yeni yapılacak olan 3. Havalimanına 18 dakika mesafededir
OTO SANAYİ ESNAFINDAN YENİ PROJEYE TAM DESTEK
ESNAF MUSTAFA SÜNGÖR, Yeni Yönetimiz güzel bir çalışma yürütüyor. Bizimde isteğimiz güzel bir mekan sahibi olmak. Artık burada sürekliliğimizin olmadığını gördük. Yeni yönetimi de güzel bir projeyi hayata geçirmek için çalışıyor. Bizlerden onlara tam destek vereceğiz.
ESNA ŞABAN KARACA: İnşallah Zeytinburnu esnafı için hayırlı olur. Belediye Başkanımız ve idarecilerimizden isteğimiz şudur. Bizleri burada biraz daha idare etmeleri. Hem de burada çalışırken hem de yeni sanayi sitemize yatırım yaparım. Burada çok acil bir projeyi hayata geçirip burayı yıkmayı düşünüyorlarsa işlerimiz aksayacağı için yeni projemizde aksamaya uğrayabilir. Onun için kendilerinden biraz daha hoşgörü bekliyoruz.
ESNAF ALİ ERDEM: Yeni Yönetimden çok memnunuz güzel çalışmalar yapıyorlar. Başkanımız ne yaparsa kendisine sonuna kadar destek veriyoruz. İnşallah hayata geçecek bu yeni projede sanayi esnafımız için hayırlı olur.
ESNAF ALİ ERDEM: Bu Proje çok geç kalmış bir proje 80-90’lı yıllarda Buralarda Sokak aralarında dükkanlarımız vardır. Zeytinburnu Sanayi yapıldığı zaman buraya modern ve güzel dükkanlarımız oldu diye coşku ile geldik. Uzun sürede buradan ekmek yedik. Zaman her şeyi eskitiyor. Gelişen Zeytinburnu ile birlikte sanayi sitemiz dev binaların arasında sığıntı şeklinde kaldı. İnşallah Başkanımız hayata geçirdiği yeni proje ile çok modern bir yerde iş yapma imkanımız olacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ından da bu projemizde destek istiyoruz dedi.
ESNAF NEŞET BÜYÜKBELLİ: Bugüne kadar bu sanayi sitesinde ilçemize çok güzel hizmetler yaptık. Artık bu saatten sonra burası Zeytinburnu’na yakışmıyor bu bir gerçek. Artık dev bloklar yapıldı. Sanayi bunların arasında kaldı. Şimdi Belediyemiz ve Başkanımızın desteği ile yeni sanayi sitemize geçmek istiyoruz.
YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET AY: 2011 Yılındaki Yıkımdan sonra Bizler yönetici ve esnaflar olarak yeni bir arayış içine girdik. Selman Başkanımız büyük gayretleri ile yeni sanayi sitemiz proje aşamasına kadar geçirdik. Esnafımızda sahiplenmeye başladı. İnşallah bu yeni sanayi sitemimiz esnafımıza yakışır modern bir tesis olacak.
BAŞKAN YRD. MÜNİR YILDIRIM: 2011 yıkımından sonra böyle bir arayışa girdik. Burada 96 dükkanımız 500’e yakın üyemiz var. Artık yeni projemizde herkes bir işyeri sahibi olacak. Çevre ilçelerden de yeni projemize büyük bir ilgi var dedi.
 

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
     

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 11:07

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11