banner65

Taceddin Dergahı Müzesi’ne ziyaretçi akını

İki yıl önce Bağcılar Kazım Karabekir Mahallesi’nde hizmete açılan Bağcılar Belediyesi Taceddin Dergahı Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçe dışından insanların da ziyaret ettiği Müze’de Ersoy’a ait eşya ve dokümanlar ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Taceddin Dergahı Müzesi’ne ziyaretçi akını
Akif ile ilgili olarak Mısır ve Arnavutluk gibi ülkelerden getirilen özel eşyaların da sergilendiği Müze, Türkiye’nin en zengin Mehmet Akif Ersoy Müzesi olma özelliğini taşıyor.

Vefatının 77. yılında düzenlenecek değişik etkinliklerle anılacak olan İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy adına iki yıl önce hizmete açılan Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi’ne ilgi her geçen gün artıyor. Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Müze’de sergilenen Akif’e ait eşyalar ve dokümanlar yoğun ilgi görüyor.

Müzede Eşsiz Eserler Sergileniyor
Akif dostları, ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u daha iyi anlamak ve yakından tanımak için Taceddin Dergahı Müzesi’ni gezerek bilgi alıyor. Bağcılar Belediyesi Taceddin Dergahı Müzesi’ni ziyaret edenler sergilenen eserleri yakından inceleme imkanı buluyorlar. Akif’in el yazması orijinal eserleri ile ilgili ziyaretçilere bilgi veriliyor. Müze’de Akif’e ait milletvekili olduğu dönem meclisteki albümü, beratı da yer alıyor. Müzedeki en ilginç eserlerden birisi de Akif’in vefatından sonra öğrencilerin kendi yazdıkları makalelerden oluşan 10 sayfalık kitapçık. Öğrenciler, bu kitapçığı satarak Akif’in mezarını yaptırmışlardı. Müzede, ayrıca Akif’in ailesine gönderdiği el yazması mektupları ve şiirleri, yakın arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafları, kart postallar ile devletin kendi adına çıkardığı pul ve paralar ile değişik dokümanlar yer alıyor.

Beyaz Gezilere Katılanlar Müzeyi Ziyaret Ediyor
Düzenlenen Beyaz Gezilere katılan ilçe sakinleri Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Taceddin Dergahı Müzesi’ni ziyaret etme imkanı buluyorlar. Beyaz Gezi, talebe göre günde iki veya üç kez dört otobüsle düzenleniyor. Merkez’de yer alan kütüphaneden de faydalanan ilçe sakinleri Mehmet Akif Ersoy ile ilgili 450 eseri inceleme imkanı da buluyor. İstanbul’un değişik ilçelerinde yaşayan Akif severler de merak ettikleri Taceddin Dergahı Müzesi’ni ziyaret ediyorlar.


Türkiye’nin En Zengin Akif Müzesi
“2011 yılının Mehmet Akif Ersoy Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından harekete geçerek Kazımkarabekir Mahallesi’nde Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’ni inşa ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Akif’in Milli Mücadele yıllarında Ankara’da kaldığı ve İstiklal Marşı’nı yazdığı Tacettin Dergahı’nı aslına uygun olarak inşa ettik. Merkez, Tacettin Dergahı ve Kültür Merkezi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Müze olarak açtığımız Tacettin Dergahı’nda Akif’in eşyalarını sergiliyoruz. Konferans salonu, Akif’in kitapları ve hakkında yazılan kitapların yer aldığı kütüphane ve seminer odaları bulunuyor. Kültür Merkezi’nde Araştırmacı-Yazar Mehmet Ertuğrul Düzdağ ile Safahat okumaları gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. Akif ile ilgili olarak Mısır ve Arnavutluk gibi ülkelerden getirilen özel eşyaların da sergilendiğinin altını çizen Başkan Çağırıcı, “Müzemiz, aynı zamanda Türkiye’nin en zengin Mehmet Akif Ersoy Müzesi olma özelliğini taşıyor.” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11