banner56

Minik Mucitler Uyurgezerlerin Güvenliği İçin “Uyurgezmem”İ Tasarladı

Enderin Yetenekli Çocuklar Merkezi Mucitler takımından Kerim Gelir (12) ve Harun Dönmez (12), uyurgezerliğin oluşturabileceği tehlikelerin önüne geçmek için “Uyurgezmem” adlı proje hazırladı. Uyurgezerin yataktan kalkmasıyla devreye giren sistem, kişinin pencere, kapı önü gibi tehlikeli bölgeye yaklaşması durumunda ebeveynleri alarm veya mesajla uyarılıyor.

Minik Mucitler Uyurgezerlerin Güvenliği İçin “Uyurgezmem”İ Tasarladı
En sık çocukluk çağında görülen ve uyku bozukluğu hastalığı olarak nitelendirilen uyurgezerlik, kişileri tehlikeli sonuçlara götürebiliyor. Kişinin bilincinde olmadan uyanmasıyla kaza, yüksekten atlama, kaybolma ve hatta cinayet işlemek gibi kötü olaylar yaşanabiliyor. Bunun son örneği ise 15 Ağustos günü İstanbul’da yaşandı. Şişli'de 16 yaşındaki uyurgezer bir genç apartmanın dördüncü katından sokakta bulunan otomobilin üzerine düştü. Mucize eseri kurtulan genç, düştükten hemen sonra kalkarak, karşı apartmana koşarak pencereden içeri girdi.
Bu ve benzeri olaylar Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde eğitim gören minik mucitleri harekete geçirdi. Her ikisi de 12 yaşında olan Kerem Gelir ve Harun Dönmez, uyurgezerlerin hem kendine hem de çevresine zarar vermesinin önüne geçmek için el ele verip “Uyurgezmem” adlı projeyi tasarladı.
Kişi tehlikeli noktalara yaklaştığında alarm cihazı ebeveynleri uyarıyor
Gelir ve Dönmez’in anlatımına göre “Uyurgezmem” sistemi şu şekilde çalışıyor. “Öncelikle uyurgezerin yatağının altına ağırlık sensörü ve bununla entegre olarak da ebeveynlerin yatağının yanına alarm cihazı yerleştiriliyor. Kişinin zarar görebileceği mutfak, dış kapı, pencere gibi evin tehlike arz eden kısımlarına da sensör takılıyor. Uyurgezer yataktan kalkınca “Uyurgezmem” çalışmaya başlıyor. Kişi tehlikeli noktalara yaklaştığında veya banyoda 5 saniyeden fazla hareketsiz kalması durumunda alarm cihazı yüksek sesle çalıyor ve ebeveynleri uyarıyor. İsteyenlere cep telefonu üzerinden de uyarı mesajı gönderilebiliyor.
Girişimci hayallerini gerçekleştirmek için büyük mücadele veren küçük mucitler, projelerini Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileyecek. Çalışmalarından dolayı tebrik eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da TEKNOFEST’te katılacak olan Harun ve Kerem’e başarılar diledi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 16:20

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11