banner65

Hamido anıldı

Malatyalıların yakından tanıdığı Hamido lakablı Hamit Fendoğlu Bağcılar’da düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Hamido 1980 öncesi olaylarda bombalı bir paket gönderilerek katledilmişti.

Hamido anıldı
Bağcılar’da düzenlenen bir etkinlikle, 1978’de uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Malatya Belediye Başkanı Hamido Lakablı Hamit Fendoğlu anıldı. Bağcılar Belediyesi ile Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Derneği (MASTÖB)’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği programda Fendoğlu’nun hayatı anlatıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen panele Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, MASTÖB Genel Başkanı Bekir Alyüz, Fendoğlu’nun yeğeni Mehmet Fendoğlu ve Malatya Belediyesi Meclis Başkanı Mehmet Naci Şavata ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılışında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 1980 öncesinde Türkiye’nin kötü bir dönemden geçtiğini Hamit Fendoğlu’nun da o ödemde koliyle gönderilen bir bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybettiğini hatırlattı. Fendoğlu’nun bağımsız olarak seçilen ve Malatyalılar tarafından sevilen bir isim olduğuna dikkat çeken Çağırıcı, “Rahmetle anıyor, ülkemizin benzer olayları bir daha yaşamamasını diliyorum” dedi.

MASTÖB Başkanı Bekir Alyüz’ün oturum başkanlığını yaptığı panelde, Hamido’nun yeğeni Mehmet Fendoğlu ve Malatya Belediye Meclis Başkanı Mehmet Naci Şavata, Hamido’yu ve Türkiye’nin o dönemde içinde olduğu ortamı anlattı.

HAMİT FENDOĞLU (HAMİDO) KİMDİR?


1919 yılında Malatya’da doğan Hamide lakabıyla tanınan Hamit Fendoğlu, Malatya’nın tanınmış isimlerinden biri. 11 Aralık 1977 yerel seçimlerinde bağımsız olarak Malatya Belediye Başkanı seçilen Fendoğlu, daha sonra Adalet Partisi’ne katıldı. Fendoğlu, 17 Nisan 1978 tarihinde kendisine postayla gönderilen bombalı bir paketin elinde patlaması sonucu gelini ve iki torunuyla birlikte Malatya’da hayatını kaybetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11