banner56

DOÇ. DR. OĞUZTÜRK: “ŞİDDET GÖREN ERKEK ÇOCUK EŞİNE ŞİDDET UYGULUYOR”

İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk erkek çocukların yetiştirilmesinde yanlışlık yapıldığını belirterek, “Erkek çocukların aile içindeki eğitimi çok önemli. Annesi ve ablası ona hizmet ediyor. Bu yönde yetiştirilen bir çocuk büyüdüğünde karısından da aynısını istiyor. Şiddet gören erkek çocuk evlendiğinde eşine de şiddet uyguluyor. Kadın eşya gibi görülüyor.” dedi.

DOÇ. DR. OĞUZTÜRK: “ŞİDDET GÖREN ERKEK ÇOCUK EŞİNE ŞİDDET UYGULUYOR”
Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Söyleşi Programı’na konuk olan İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk, annelere önemli bilgiler vererek, kadın haklarını anlattı ve aile içi sorunların nasıl giderilebileceği ile ilgili tavsiyelerde bulundu.
Hukuk devletinde kadınların haklarının korunması gerektiğini anlatan Oğuztürk, toplumsal düzenin hukukla kurulacağının altını çizdi. Temelde sorunun insan hakkı olduğunu da anlatan Oğuztürk, “Toplum önce insan hakkına saygılı olmalı ve başkasının hakkına ve varlığına saygı göstermelidir.” diye konuştu.
“HUKUK KADINI KORUMALI”
Her insanın sosyal, eğitim, sağlık, siyasal tüm kaynaklara erişme hakkı bulunduğunu ifade eden Oğuztürk, oysa kadınlar özelinde sadece cinsiyet olarak kaynaklanan haklara sahip olduğunu belirtti. Kadınların erkeklerden fazla hakka sahip olmadığını da vurgulayan Oğuztürk, bazı konulardaki pozitif haklara dikkat çekti. Oğuztürk, “Kadına yönelik şiddet İtalya’da, ABD’de ve Afrika’da da var. Bizde töre oralarda kıskançlık cinayetleri işleniyor. Erkeğin karşısında zayıf olan kadının korunması gerekiyor. Hak kavramı burada ortaya çıkıyor. Hukuk kadını korur. Hukuk zayıf olanı korumakla mükelleftir.” şeklinde konuştu. Erkek çocukların iyi eğitilmesi gerektiği üzerinde duran Oğuztürk, annelerin önce kendilerini sonra evlatlarını iyi eğitmesi gerektiğini anlattı. Oğuztürk, “Kocalarınızı da eğiterek bu yolda kararlı adım atmanız lazım. Sorunlu ailelerde evlilik kutsallığını yitiriyor. Bu yüzden koca eşine şiddet uyguluyor” dedi.
“ÇOCUK GELİNLER KONUSUNDA ÖNLEM ALINDI”
Türk medeni hukukunda eski medeni kanuna göre evlenme yaşında iyileştirilme yapıldığını da hatırlatan Oğuztürk, “Evlenme yaşı önceden 16 iken şimdi olağan yaşı 17 oldu. Çok önemli bir sebep olması halinde de 16 oldu. Her iki cins için evlenme yaşı eşitlendi. Çocuk gelinler konusunda alınan bir önlem. Cinsi ve akli anlamda yaş sınırı medeni kanunumuzda sabitlendi. Evlilik süresince çocuklar üzerinde karar verme hakkı vardı. Eskiden kocaydı birliğin reisi, şimdi ise eşler birliğin lideri oldu.” dedi.  
”KADIN EŞYA GİBİ GÖRÜLÜYOR”
Erkek çocukların aile içindeki eğitiminin önemine dikkat çeken Oğuztürk, annesi ile ablasının ona hizmet ettiğini belirterek, “Bu yönde yetiştirilen bir çocuk büyüdüğünde karısından da aynısını istiyor. Şiddet gören erkek çocuk evlendiğinde eşine de şiddet uyguluyor. Kadın eşya gibi görülüyor.” dedi. Dünyada kadının mülkiyet hakkının yüzde 1 olduğunu da hatırlatan Oğuztürk, onun bu hakka değer görülmediğini de kaydetti. Oğuztürk, “Utanç verici bir tablo karşımızda. Erkeğe verilen yönetim hakkı aslında onun üzerindeki ailesinin nafakasını tedarik etme, eşinin ve çocuklarının bakımını, üstlenmek zorunda bırakılmasının bir sonucudur. Eğer erkek ailesine bakmak zorundaysa karar verme yetkisi de erkeğe tanınıyordu. Oğuztürk, ayrıca Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi’nin kabul edilmesiyle ülkemizde artık kadınların 2002’den sonra evlenmiş olmak kaydıyla, boşanma durumunda edinilen malların 2’ye bölüneceğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 12:29

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11