banner56

Başkan Genç'ten BREEAM Sertifikalı Hizmet Binası Tanıtım Toplantısı

Sarıyer Belediyesi, 2017 yılında açtığı belediye hizmet binası ile bir ilke imza attı. 93 bin metrekare büyüklüğündeki hizmet binası 2020 yılında en prestijli ödül olan BREEAM Sertifikası’nı aldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, başkan yardımcıları Hüseyin Coşkun, Nadir Günday, Sevim Koç, Ahmet Aygün ve basın danışmanı Cengiz Kahraman ile birlikte "ilk yeşil ve engelsiz kamu binası" olarak literatürdeki yerini alan Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binasının tanıtımına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Başkan Genç'ten BREEAM Sertifikalı Hizmet Binası Tanıtım Toplantısı

Bilgilendirme ile başlayan, soru-cevap şeklinde devam eden ve samimi bir ortamda gerçekleşen basın toplantısının ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından diğer gazeteciler ile beraber İstanbul Times Medya Grubu adına toplantıya katılan İstanbul Times Gazetesi Haber Müdürü ve Sarıyer Haber Gazetesi (www.sariyerhabergazetesi.com) Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Koç’a, bir plaket verildi.

İstanbul Times Medya Grubu olarak bizde hayata geçirilen hizmet, düzenlenen toplantı ve takdim edilen plaket nedeniyle başta Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç olmak üzere emeği geçen tüm ilgili, yetkili herkese teşekkür ediyoruz.

İŞTE BİNANIN TÜM ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Yeşil Bina özelliğinde olan en büyük binası kabul edilen Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası, enerjisinin yüzde 10’unu kendi karşılıyor, binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor. Yağmur suları 800 bin litrelik kapasiteye sahip depolarda toplanıp arıtılıyor. Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Bina 800 araçlık oto park kapasitesi ve toplu taşımaya yakınlığı ile vatandaşın ulaşım sorununa da çare oldu. İnsan sağlığı ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanan yeşil bina, kamu binalarından beklenen çıtayı da yükseltti. Sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji, ekolojik malzeme kullanımı, hava kalitesi, atıkların kontrolü ve kirlilik gibi özellikleriyle Sarıyer Belediyesi’nin Ana Hizmet Binası, benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlıyor. Toplumun ve kamu hizmetlerinin kanayan yarası olarak bilinen ‘engelli’ vatandaşlara yönelik hizmet de yeni binada unutulmadı. Projesinin engelliler için hiçbir engeli bulunmayan bir bina olarak tescil edilerek sertifikalandırıldı.

 AVANTAJ VE ÖZELLİKLERİ

- Sürdürülebilir enerji performansı

- Geri dönüşümlü malzeme

- Gün ışığı alan ofisler

- Daha verimli enerji ve su kullanımı

- Alt yapı hizmetlerinde minimum kaynak kullanımı

- Geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı

- Kullanım ve işletme maliyetlerinde tasarruf

- Personel ilişkilerinde ve hizmet kalitesinde artış

- Bina içi faktörlerinde minimum hastalık riski

- Tüm katlar için engelsiz erişim

- Akıllı, yeşil, Ana Hizmet Binası (Bina mesai saatleri bitimi ve hafta sonlarında adeta uyuyan bir bina haline geliyor, enerji   tüketimi en aza iniyor.)

- Led aydınlatma, sensörlü  lavabo ve pisuarlar.

- Binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor.

- Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Böylece su israfının önüne geçiliyor.

- Binanın ısıtma ve soğutma sistemi bir odadan kontrol ediliyor.

- İklim konforu gözetilen binada az sayıda açılabilir pencere bulunuyor.

- Elde edilen enerji, tüketimin üzerine çıktığında, bu fazla elektrik satılabilecek.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2021, 18:19

Nurettin KOÇ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11