banner65

Bağcılar’dan Edirne’ye Kültürel Gezi

Bağcılar Belediyesi’nin sosyal ve kültürel projelerinden olan “Edirne Gezisi” ilçe sakinlerinin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Her gün üç otobüsle gerçekleştirilen gezi programı sertifikalı rehberlerle düzenleniyor. Geziye katılanlar başta Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii olmak üzere Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Edirne’nin tarihi ve kültürel zenginliklerini ziyaret ederek bilgi alıyorlar.

Bağcılar’dan Edirne’ye Kültürel Gezi
Sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’ye düzenlenen geziye ilginin her geçen gün arttığını belirterek, “Hedefimiz 220 otobüse ulaşmak.” dedi.

İstanbul Times Haber Merkezi


Bağcılar-Başakşehir metrosu, dört tramvay hattı ve Kentsel Dönüşüm Projesi’yle modern bir ilçe görünümüne kavuşan Bağcılar’da yaşayan ilçe sakinleri, başta Edirne olmak üzere düzenlenen sosyal ve kültürel amaçlı gezilere katılmanın ayrıcalığını yaşıyor. Uzman rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılanlar, tarihi, turistik ve kültürel mekanları geziyor bilgi alıyorlar. Mimar Sinan’ın eserlerini görme imkanı bulan ilçe sakinleri ayrıca Selimiye Camii’nde de ibadetlerini yerine getirme imkanı buluyorlar.


Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği “Edirne Gezi Programı” önemli bir görevi yerine getiriyor. Gezi programı kapsamında yüzlerce yıllık tarihi zenginliği barındıran Edirne’yi hiç görmemiş olan ilçe sakinleri uzman rehberler eşliğinde tarihi ve kültürel bilgiler ediniyorlar. Mayıs ayından itibaren başlayan gezilerde her gün üç otobüsle 135 ilçe sakini Edirne’ye götürülüyor. Haftanın yedi günü düzenlenen Edirne gezisi programına katılan ilçe sakinlerine otobüsler Bağcılar’dan yola çıkar çıkmaz saat 11.00’de sabah kahvaltısı ikram ediliyor. Edirne’ye varıldığında program Üç Şerefeli Camii ziyareti ile başlıyor. Ardından ziyaret edilen Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra çorba, köfte ve Edirne’nin meşhur tava ciğerinden oluşan öğle yemeği yeniliyor. Öğleden sonraki ziyaret programında yine rehberler eşliğinde Eski Cami Arasta ve Bedesten çarşıları, Sağlık Müzesi ve Balkan Savaşı Müzesi, 2. Beyazıt Külliyesi , Adalet Kasrı, Eski Edirne Sarayı, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı meydan, Lozan Anıtı, Meriç ve Tunca köprüleri ile Balkan Şehitleri Anıtı geziliyor.


Geziler Özgüvenimizi Arttırıyor

Sosyal ve kültürel projelerin ilçe sakinlerinin Osmanlı tarihimizi öğrenmeleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, gerçekleştirilen sosyal ve kültürel gezilerin amacına ulaştığını belirterek, şunları söyledi:
“Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış olan serhat ilimiz Edirne çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Ecdadımızdan bize kalan bu eserlerimizi tanımamız gelecek bilgili ve öz güveni yüksek nesiller yetiştirebilmemiz bakımından da çok önemli. Edirne ilimiz Osmanlı Devleti’nin siyasi, askeri ve kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. Hemşehrilerimin geçmişten günümüze bir köprü görevini de üstlenen serhat şehrimizi tanıması için bu gezileri düzenliyoruz. Her geçen gün bu gezilerimize ilgi artıyor. Bu yıl gezi seferlerimizi düzenlediğimiz otobüs sayısının toplam 220’ye ulaşmasını hedefliyoruz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11