banner56

Bağcılar’da Ramazan Ayı’nda 150 Bin Kişi İftar Sofralarında Ağırlanacak

Bağcılar’da Ramazan-ı Şerif etkinliklerinin bu yıl ki adresi İstanbul’un en büyük meydanlarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanı olacak. Bağcılarlılar, 150 bin kişinin ağırlanacağı sokak iftarlarından kültür programlarına kadar anlamına uygun etkinliklerle Ramazan Ayı’nın manevi havasını yaşayacak. Ramazan etkinliklerinde 24. yıla girdiklerini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “İnşallah bugüne kadar süre gelen güzelliklerimiz bu Ramazan ayı boyunca da devam edecek” dedi.

Bağcılar’da Ramazan Ayı’nda 150 Bin Kişi İftar Sofralarında Ağırlanacak
 Bağcılar Belediyesi tarafından 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’te yapılacak etkinliklerin tanıtımı amacıyla bir program düzenlendi. İstanbul’un en büyük meydanı olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen toplantı yazılı ve görsel medya temsilcileri ilgi gösterdi.

Toplantıda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı “Ramazan Bağcılar’da farklı yaşanır diye 24 yıl önce bu alanda şu anda bulunduğumuz yerden yola çıkmıştık. Şu anda bulunduğumuz yerde kıl çadırıyla başlayan Ramazan güzelliğini mevsim dolayısıyla klimalı çadırlara taşımıştık. Bugün de açık alanda Ramazan etkinlikleriyle programlarımıza devam ediyoruz. Tekrar Bağcılar Meydanı’nda Ramazan etkinlik alanına kavuşmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyim. Rabbime hamdolsun 27 yıllık belediyeciliğimizde 24. Ramazan etkinliğinde birlikteyiz. Ramazan geleneğini başlatan ilk iki belediyeden biriyiz. Toplumun kültürel ve sosyal gelişimi açısından güzellikler yaşadık. Sosyal belediyecilik noktasında gerçekten güzel gelişmeler ortaya konuldu. İnşallah bugüne kadar süre gelen güzelliklerimiz bu Ramazan boyunca da devam edecek” dedi.

150 bin ilçe sakini 22 mahallede kurulan iftar sofralarında ağırlanacak

Çocukların Ramazan’ı unutmamaları adına kültürümüze uygun eğlence ve bilgi içerikli programların da yapılacağını belirten Başkan Çağırıcı, Ramazan Ayı’nda yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Özverili bir şekilde hazırlanılan çalışmalar kapsamında öncelikle ilçe sakinlerinin ibadetlerini huzur içerisinde yapabilmeleri için Bağcılar’da bulunan 100’ün üzerinde cami ve mescit temizlendi. Ardından da gül suyu sıkılarak mekanlar güzel kokulu hale getirildi.

Mübarek ay boyunca her gün 22 mahallede kurulacak Gönül Sofralarında 150 bin ilçe sakini ailesi, çocukları ve sevdikleriyle iftar yapma ayrıcalığını yaşayacak. Sevginin paylaşılacağı sofralarda kardeşlik bağları güçlenirken komşuluk ilişkileri de pekişecek. Almanya’da kardeş şehir Hamm’da ve Kazakistan’da da iftar sofraları kurulacak.

Tanınmış isimler, sohbet programında ilçe sakinleriyle bir araya gelecek

Her Ramazan Ayı’nda yapılan Askıda Ekmek uygulaması bu yıl da yaşatılacak. Bir Osmanlı geleneği olan bu çalışma sayesinde vatandaşlar, bir ekmek kendileri için bir ekmek de hiç tanımadığı ihtiyaç sahipleri için alacak ve fırındaki sepetlere koyacak.

Ramazan Ayı akşamlarında tanınmış isimler Bağcılar’da ağırlanacak. Sohbet programına katılacak olan ünlü misafirler, sağlık, ilahiyat, tarih, edebiyat, sanat gibi birçok alanda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Çocuklar da gölge oyunları, yarışma ve benzeri etkinliklere katılarak hoş ve yararlı vakit geçirecek. Ayrıca Ramazan Etkinlik Alanı’nda kurulacak 60 stantta dernek ile sivil toplum kuruluşları çalışmalarını ve yöresel ürünlerin tanıtımını yapacak.

Ramazan etkinlikleri tanıtım toplantısına AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 11:39

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11