banner65

Bağcılar’da hamsi ve kemençe keyfi

Bağcılar Belediyesi ile Bağcılar Trabzonlular Derneği’nin düzenlediği “Geleneksel Hamsi Şöleni” renkli görüntülere sahne oldu. Bağcılar Meydanı’nda düzenlenen şölende binlerce ilçe sakinine hamsi ikram edildi. Meydanı dolduran binlerce davetli, kemençe eşliğinde horon ve kolbastı oynayan halk oyunları ekibine eşlik ederken, Karadenizli sanatçı Yasemin Yıldız’ın seslendirdiği şarkılarla keyifli dakikalar yaşadılar.

Bağcılar’da hamsi ve kemençe keyfi
 Şölenin açılışında konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, geçmişteki siyasi liderlerin isimlerini anarak, “Her birine özellikle Türkiye’de bir büyük proje ya nasip olmuş ya da olmamış. Ancak, sizin verdiğiniz güçle dünya mazlumlarının sesi Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir çok projeyi hayata geçirmek nasip oldu. 153 yıllık Marmaray, hızlı tren nasip oldu. Sizlerin desteği olmasaydı bizim bunları başarma şansımız yoktu. Düşmanlarımız üzülürken dostlarımız mutlu oluyor.”

Yatırımlarımız Devam Edecek
AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır da, Bağcılar Meydanı’nın altında metro istasyonunun bulunduğunu ifade ederek, “Yeraltında güzel bir dünya kuruldu. Marmaray inşa edildi. 3’üncü Boğaz Köprüsü de kısa sürede tamamlanacak.” dedi. Kaçır, bazı çevrelerce önlenmek istenmesine rağmen bu büyük projelerin devam edeceğini kaydetti. Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır da konuşmasında kültürü, tarihi, gelenek ve görenekleriyle Türkiye’nin yüzde 1’lik kısmının Bağcılar’da temsil edildiğini ifade etti.

Bağcılar Meydanı Güzelliklere Ev Sahipliği Yapacak
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise geçmişte Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında atalarımızın bir amaçta buluştuklarını ifade etti. “Niyet halis olunca akıbet hayır olur.” diyen Çağırıcı, şöyle konuştu:
‘Bu ülkenin mayasındaki birlik ve beraberlik duygusunu birlikte geliştireceğiz. Bu ülke bir mozaiğin güzelliğini ortaya koydu. Bağcılar ilçemiz Kürdü. Türk’ü, Sünnisi ve Alevisi ile güzel. Allah için birbirimizi seveceğiz. Gelecek nesillerin hayırla yad etmesini istiyorsak güzellikleri ortaya çıkaralım. Düzenlediğimiz Hamsi Festivali’nde güzellik adına bir araya geldik.” Şölenin yapıldığı Bağcılar Meydanı’nın İstanbul’un en güzel meydanı olacağını da kaydeden Çağırıcı, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağcılar metrosunu hizmete açmasına şahit olduk. Açılışta bu meydanı doldurmuştunuz. Bugün de o günkü güzelliği sergiledik. Bu meydan güzelliklere ev sahipliği yapacak.” şeklinde konuştu.

Bağcılar Trabzonlular Derneği Başkanı Abdülkadir Çelebi de festivalde birlik ve beraberlik duygularının geliştiğine işaret ederek, “Hamsi bahane birlik ve beraberlik şahane” diye konuştu.
AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ise konuşmasında, muhteşem bir tabloya şahit olduklarını ifade etti. Türkiye’nin geçtiği sürece dikkat çeken Öztürk, “Bağcılar’ın her rengi barındıran özelliğine burada şahit oluyoruz” dedi.

Hamsi Yediler, Horon Ve Kolbastı Oynadılar
“Geleneksel Hamsi Şöleni” bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Her yaştan binlerce ilçe sakininin katıldığı şölende, Bağcılar meydanı’nın 3 farklı noktasında 3 ton hamsi ikram edildi. Soğuk havada gerçekleşen şölene katılan davetliler halk oyunları ekiplerinin kemençe eşliğinde sundukları horon ve kol bastı gösterisiyle ısındılar. Yerinde duramayan davetliler, zaman zaman ekiplere eşlik ederek keyifli anlar yaşadılar. Yerel sanatçılar da seslendirdikleri Karadeniz türküleriyle müzik ziyafeti verdiler. Şölenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Karadenizli sanatçı Yasemin Yıldız sevilen Karadeniz türkülerini seslendirdi. Şölende ayrıca Bağcılar Meydanı’na kurulan Kızılay Çadırı’nda da kan bağışında bulunuldu.
Şölene ayrıca Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, belediye meclis üyeleri ile değişik ilçelerdeki dernek temsilcileri de katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11