banner65

99 bin 161 ağaç kesilmekten kurtarıldı

Geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete sunulan Bağcılar Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’nde 10 bin 420 ton malzeme cinslerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırıldı. Tesiste, yapılan kağıt geri dönüşümü ile 99 bin 161 ağaç kesilmekten kurtarılırken, ayrıca plastik atıkların geri dönüşümü ile 16 bin 758 megawatt enerji kazandırıldı.

99 bin 161 ağaç kesilmekten kurtarıldı
Bağcılar Belediyesi’nin doğa ve çevreyi korumaya yönelik olarak Mahmutbey Mahallesi’nde inşa ettiği Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi birçok atığın geri dönüşümüne katkı sağlıyor.
2015 yılı Mayıs ayında hizmete sunulan tesiste şu ana kadar 10 bin 420 ton malzeme cinslerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırıldı. Tesiste kapasite itibariyle 5 bin 833 ton kağıt, 1197 ton plastik, 333 ton metal, 2858 ton cam. 199 ton ahşap eşyanın ayıklanması yapıldı.
“99 BİN 161 AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILDI”
Tesiste, yapılan kağıt geri dönüşümü ile 99 bin 161 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Ayrıca plastik atıkların geri dönüşümü ile de 16 bin 758 megawatt enerji kazandırıldı. Metal atıkların geri dönüşümü ile 433 ton hammadde tasarrufu, cam atıkların geri dönüşümü ile de 285 bin 800 litre akaryakıt tasarrufu sağlanmış oldu. Bağcılar’da çevre ve doğal kaynakların değerlendirilmesi için önemli projeleri hizmete sunmaya devam ettiklerinin altını çizen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yerel yönetim olarak sürdürülebilir kalkınmayı hedeflediklerini söyledi.
“ENERJİ VE SU KAYNAKLARINDAN TASARRUF SAĞLANIYOR”
Çağırıcı, kaynakların verimli ve etkin değerlendirilmesinin de önemine dikkat çekerek, “Bunun için, hammadde tüketimini azaltmanın yanında, değerlendirilebilir nitelikli atıkların da geri dönüştürülmesi gerek. Bu bilinçten hareketle, ilçemize Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi kazandırdık. 1.400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesiste 65 kişi istihdam ediliyor. Konut ve işyerlerinden toplanan kağıt/karton, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıkları önce atık havuzunda toplanıp, hareketli bantlarda çalışanlar tarafından cinslerine göre ayrıştırılıyor. Pres makinesi ile balya haline getirildikten sonra fabrikalara gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor.” şeklinde konuştu. İlçede doğayı ve çevreyi korumak için yeni projeleri hizmete sunduklarını ifade eden Çağırıcı, aynı zamanda hammadde üretimi için harcanan enerji, su gibi kaynakların tasarrufunu sağladıklarını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 14:03

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner11