banner56

Amerika’nın dev Şirketi Apple’a sesleniyoruz ; “Bırak Kişi Yaratmayı da Bir Sinek Yaratın da Görelim"

Amerika’nın dev şirketlerinden birisi olan Apple ürettiği I Phone telefonlarından ya bilerek yada tercüme hatası olarak “kişi ekle” butonu yerine“Kişi Yarat” şeklinde yaptığı çeviri ile kendisini haşa Allah’ın yerine koymaya çalışması Müslümanlara hakaret olarak yorumlandı.

Amerika’nın dev Şirketi Apple’a sesleniyoruz ; “Bırak Kişi Yaratmayı da  Bir Sinek Yaratın da Görelim
 Bakın Allah Hac Suresi 73.Ayette insanlara nasıl bir örnek veriyor

Ey insanlar! (Size) bir misâl getirildi; şimdi onu dinleyin!

Şüphesiz ki Allah’dan başka (kendisine) yalvarmakta olduklarınız bir sinek dahi yaratamazlar; isterse bunun için hepsi toplansınlar! Sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu ondan geri alamazlar. (Yardım) isteyen de âciz kaldı, kendinden istenen de!

Apple hemen “Kişi Yarat” butonunu “Kişi Ekle” şeklinde düzeltmeli …

Dünyanın dev şirketlerinden birisi olan Amerikan Orjinli Apple şirketi ürettiği I Phone telefonlarını Türkçe’ye uyarlarken tercüme hatası yaparak “Yeni Kişi Ekle” kısmı yazmak yerine “Yeni Kişi Yarat” diyerek Türkiye gibi % 99’u Müslüman olan bir ülke halkının inancı ile çelişen bir durum meydana getirdi.

Tercüme hatası değilse hakaret olarak kabul edilmeli

Bir çok dini otorite ile yaptığımız konuşmada “Yeni Kişi Yarat” ibaresinin İslam inancı açısından sadece yüce yaratıcıya ait olduğunu ifade ederek dünya devi bir şirketin tercüme yaparken çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek Müslümanların inancı ile kimse alay edemez açıklaması yaptılar.

İstanbul Times Yayın grubu olarak defalarca bu konu ile alakalı bir açıklama almak için şirketin Türkiye distribütörünü aradık ancak ulaşamadık.

Şirket yetkilileri konu ile alakalı açıklama yaparlarsa aynen sayfalarımızda yayınlarız.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 10:52

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner15

banner11