banner65

“En Sevgili 1444 Yaşında”

Bağcılar, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in dünyaya teşriflerinin 1444. Yılı münasebetiyle anlamlı bir programa ev sahipliği yaptı.

“En Sevgili 1444 Yaşında”
Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) dünyaya teşriflerinin 1444. Yılı münasebetiyle Bağcılar Belediyesi,Bağcılar İlçe Müftülüğü ve BAGİMDER tarafından “Dünya Bize Biz Birbirimize Emanetiz” adlı Kutlu Doğum Özel Programı düzenlendi.

Bağcılar Times Haber Merkezi

Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda düzenlenen programda konuşan İlçe Kaymakamı Erdal Çakır, onu görmemesine rağmen günümüzde ümmetinin Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in dizinin dibinde huzura muhtaç olunduğunu belirtti. Çakır, “Peygamberimiz (s.a.v.) de bir insandı. O, insanların kendisini takip edebilmesi için insanların seviyemizde kaldı. O, bir insandı ancak herhangi bir insan değildi. O’na vahiy inmişti. O seçilmişti.” dedi. Peygamber Efendimiz’in, ümmeti için bu dünyada yaşamaya katlandığını da vurgulayan Çakır, “O Allah’ın’(c.c.), habibim dediği bir insandı, diye konuştu.

“BİRLİKTE HİZMET ETMENİN ONURUNU VE ŞEREFİNİ YAŞIYORUZ”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da İslamiyet’e göre farklılıkların bir kimlik olarak yaşatılması gerektiğini ifade etti. İnsanın, erdemli ve faziletli davranarak bir arada yaşamayı bilmesi gerektiğini vurgulayan Çağırıcı, “Toplumsal kural, norm, değerler ve dini esaslar insanın toplum hayatında nasıl hareket etmesi gerektiğini belirler. İslamiyet, tüm dinlerin yapmak istediği toplumda bir arada yaşama düzeninin nasıl kurulacağını göstermektedir. Dinimiz hassas bir şekilde barışa ve insanca yaşamaya örnek göstermektedir.”dedi. Çağırıcı ayrıca, Avrupa’da islamofobiya hareketinin geliştiğini de belirterek, barış içinde yaşama vurgusuna rağmen ötekileşmenin ciddi boyutlara ulaştığını kaydetti. İslamiyet’in, bunun aksine farklı inanç ve kültürler arasında bir arada yaşamaya imkan verdiğini de vurgulayan Çağırıcı, Bağcılar’da aile ortamında birlikte hizmet etmenin şerefini ve onurunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula da Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.), Allah’ın (c.c.), insanlığa bir hediyesi olduğunun altını çizdi. Sula, “Bu yılın konusu, birlikte mutlu yaşamak. Hepimiz Allah’a(c.c.) emanetiz. Öyle dua ediyoruz.” diye konuştu.

“DÜNYACA ÜNLÜ İMAM HATİPLERDEN KUR’AN ZİYAFETİ”

Salonu dolduran davetliler Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu, Ebubekir Camii İmam Hatibi Hasan Kılıç, Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer’in de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü İmam Hatiplerin Kur’an-ı Kerim tilavetini huşu içerisinde dinledi. Programın ilerleyen dakikalarında Naat-ı Şerif ile şiir dinletisi sunuldu. Bağcılar Belediyesi Bilge Çocuk Grubu ile Ravza İlahi Grubu’nun okuduğu İlahiler ilgiyle dinlendi.
Programa AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak;İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2015, 13:02

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17