“Anadoluda Ermenilere Ait Bir Tane Toplu Mezar Bulamazsınız ”

Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Yıldıran, babasının Atatürk’ün Latife Hanım ile evliliğinde şahitlik yaptığını söyledi. Karabekir’in adının Atatürk’e suikast iddiasına karıştırıldığını da anlatan Yıldıran, “İdamla yargılanan paşaların alınları açık. Suikastle ilgili hiç soru sorulmuyor. Niçin parti kurdun, amacın neydi, gibi sorular soruluyor. Beraat etti.” diye konuştu.

“Anadoluda Ermenilere Ait Bir Tane Toplu Mezar Bulamazsınız ”
Ermeni soykırım yalanına da değinen Yıldıran, Anadolu topraklarında bir tane Ermeni toplu mezarı bulanamayacağını belirterek, “Türklere ait toplu mezarlar bulundu. Bu bile Ermeni soykırım yalanına cevaptır.” dedi. Karabekir’in yetim babası olarak bilindiğini de kaydeden Yıldıran, şehitlerin ve Ermenilerin ortada kalan çocuklarına sahip çıktığını ve onları eğittiğini anlattı.


Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, “İz Bırakanlar” adlı söyleşide babasının tarihi kişiliğini anlattı. Babasını kaybettiğinde yedi yaşında olan Timsal Karabekir Yıldıran, onun hatırasını Kazım Karabekir Kültür Merkezi ile Kazım Karabekir Vakfı ve Müzesi’nde yaşatıyor.

Bağcılar Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi ve Müzesi’nde düzenlenen program Bilgi Evi askeri kıyafet giyinmiş öğrencilerin Karabekir Paşa’nın şiirini yazdığı ve bestelediği “Süvari” ve “Türk Yılmaz” adlı marşları okumasıyla başladı.

Ardından Timsal Karabekir Yıldıran, babasına ait fotoğraf ve resim arşivi eşliğinde söyleşide bulundu. Yıldıran, Kurtuluş Savaşı’nda yaşananları ve Kazım Karabekir Paşa’nın katıldığı savaşları anlattı. Karabekir Paşa’nın, Balkan Savaşı’nda Bulgarlara esir düştüğünü anlatan Yıldıran, “O, hür ol esir yaşama” diyordu. Babasının, kurtulduktan sonra yeniden ülkesinin kurtuluşu için savaşa girdiğini anlatan Yıldıran, Çanakkale Savaşı’nda 12 yaşına kadar çocukların bile savaşarak şehit düştüğünü anlattı.

Fidanların gül bahçesine gider gibi şehit olmak için savaştıklarını anlatan Yıldıran, “15’li türküsü Tokat’tan savaşmak için yola çıkan gençler için yazılan bir ağıttır.” dedi. Karabekir Paşa’nın, anılarında ‘Kerevizdere’den su değil kan akıyordu’ diye yazdığını hatırlatan Yıldıran, 57. Alay’daki aşçıdan topçusuna kadar tüm askerlerin şehit olduğunu söyledi. Yıldıran, Mustafa Kemal Paşa ile Karabekir Paşa’nın Çanakkale Savaşı’nda yarbay rütbesinde olduklarını belirterek, “Çanakkale Savaşı’nda madalya aldı” dedi. Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımlarının atıldığı günlere değinen Yıldıran, Mustafa Kemal Paşa, Rauf Orbay, Kazım Karabekir, Refet Bele ve Ali Fuat Cebesoy’un mücadele için Anadolu’ya geçen beş önemli isim olduğunu kaydetti.

GÖRDÜKLERİMİ ALLAH KİMSEYE GÖSTERMESİN


Babasının çocukluğunda Ermeni arkadaşlarıyla iyi geçindiğini anlatan Yıldıran, ancak Rus işgali sonrası Anadolu topraklarında gözü olan Ermeni çetelerle savaştığını anlattı. Brest Litovsky Antlaşması’nın ardından Rusların çekildiğini belirten Yıldıran, “Osmanlının bağrına bastığı Ermeniler kendi vatandaşlarına zulüm yaptılar.

Karabekir Paşa, Erzincan, Erzurum, Sarıkamış, Kars ve ötesini düşmandan kurtardı. Şehirlerde üçte bir ahali kalmamıştı. Erzincan yakılmıştı. Babam hatıralarında öldürülen insanlarımızla ilgili şöyle dedi: ‘Erzurum’da gördüklerimi Allah kimseye göstermesin.’ Babam, Kars’ı kurtardıktan sonra Paşa oldu.”

“YETİM BABASI”

Savaşta ana ve babaların hunharca öldürülmesiyle 4 bin erkek ve 2 bin kız evladın ölüme terk edildiğini de anlatan Yıldıran, Karabekir Paşa’nın onları himayesi altına aldığını da anlattı. Onları Gürbüzler Ordusu haline getirdiğini anlatan Yıldıran, “Babam, Hür Vatan ve Türk Yılmaz marşını o çocuklar için yazdı ve besteledi.

Yetim çocukları barındırdı, Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde okumalarını sağladı. Mudanya’daki Taş Mektep’te öğrenci yetiştirdi. Yetim ve öksüzler askerlerimize kaput, çarık dikti ayakkabı, at koşumları yaptılar. Sarıkamış’ta ağaç bayramı düzenledi. Beden ve kitap bayramını teşvik etti. ‘Beşikten mezara ilim sahibi olalım’ diyen Peygamberin (s.a.v) ümmeti olarak kitap okuyalım, birbirimize kitap hediye edelim’ diyordu. O çocuklar, kendisinin yazdığı piyesi oynadılar. Şehit çocukların sünnetini yaptırdı. Çocuklar hemşire, öğretmen ve ebelik gibi meslekleri öğrendiler. Ermeni çocukları da Amerikalıların açtığı Ermeni yetimhanesine gönderdi. Bu bile soykırım yalanına bir belgedir. O çocuklar babamın kara kalem resmini yaptılar. Anadolu’da Türklere ait toplu mezarlar bulundu. Oysa bir tane Ermeni toplu mezarına rastlayamazsınız. Karabekir Paşa’nın Cumhuriyet döneminde de önemli hizmetlerde bulunduğunu anlatan Yıldıran, “Babam ve Fevzi Çakmak Paşa, Atatürk ile Latife Hanım’ın nikah şahitliğini yaptılar.” dedi.

“ATATÜRK’ÜN NİKAH ŞAHİTLİĞİNİ YAPTI”

Karabekir’in adının Atatürk’e suikast iddiasına karıştırıldığını da anlatan Yıldıran, İsmet Paşa’nın kendisini çağırdığını bahane ederek tutukladıklarını anlattı. Yıldıran, “İdamla yargılanan paşaların alınları açık. Suikastle ilgili hiç soru sorulmuyor. Niçin parti kurdun, amacın neydi, gibi sorular soruluyor. Beraat etti.

Zürafalı Köşk’te uzun yıllar göz hapsinde tutuldu. Atatürk, Dil Kurultayı’nda, ‘Karabekir’i davet edin’ diyor. Ancak araya bir takım insanlar giriyor ve engel oluyorlar. Ölümüne yakın da helalleşmek istediğini belirtiyor. Ancak yine haber vermiyorlar. Babam, bu konuyla ilgili, “Tabi giderdim. O Mustafa Kemal’dir.” demişti. 1946’da Ruslar’ın Kars’ı ve Ardahan’ı istediklerini de anlatan Yıldıran, “Babam, ‘boğazlar Türk’ün boğazı, Kars ve Ardahan’da belkemiğidir. Verecek bir karış toprağımız yok’ demiştir, diye konuştu. Karabekir Paşa’nın, Şeyh Şamil’in torunu ile bacanak olduğunu ve sıkça satranç oynadıklarını da anlatan Yıldıran, “Babam vefat ettiğinde tabutuna Kars kalesine çekilen şanlı bayrağımız sarıldı” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 15:42

Sarıyer Haber Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17